Αιγινιακός-ΠΑΟΚ 0-5: «Πεντάσφαιρος» και τώρα… Ξάνθη!

Ο ΠΑΟΚ τσέκαρε το εισιτήριο για τους «16» ισοπεδώνοντας τον Αιγινιακό με 5-0 και στρέφει το ενδιαφέρον στο ματς-τελικό, για πολλούς λόγους, με την Ξάνθη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο γκολ για τους τυπικά φιλοξενούμενους. Με την συμπλήρωση πέντε λεπτών, ο Λημνιός με κοντινό πλασέ, από σέντρα του Πέλκα, παραβίασε την εστία του Τόλιου, ανοίγοντας το σκορ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός. Στο 52' ο -άφαντος στο πρώτο ημίχρονο- Πρίγιοβιτς πέτυχε το 0-2 με ωραίο κοντινό πλασέ. Στο 67' από σέντρα του Μακ, ο Πρίγιοβιτς πάλι με σουτ έκανε το 0-3, σε μια φάση που υπάρχει υποψία οφσάιντ για τον σκόρερ. Στο 72' ο ΠΑΟΚ ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ με τεχνικό πλασέ του Ελ Καντουρί μέσα από την αντίπαλη περιοχή και στο 82' ο Λημνιός σέντραρε και ο Σάχοφ με κεφαλιά σημείωσε το 0-5. Το γκολ του μαροκινού Ελ καντουρί ήταν το πρώτο στην ελληνική καριέρα του νεοαποκτηθέντος επιθετικού.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Τόλιος, Τοπαλίδης, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Ανδρικόπουλος, Αντωνιάδης, Γκατζολάρι (64' Zoύρκος), Δωματάς, Παπαδόπουλος, Ντόγος (56' Φουρτζίου), Καρακώστας.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σαμπράνο, Μαλεζάς, Πούγγουρας, Δεληγιαννίδης, Σάχοφ, Μαουρίτσιο (56' Κάτσε), Λημνιός, Πέλκας (61' Μακ), Βρακάς (64' Ελ Καντουρί), Πρίγιοβιτς.

Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι