Τσίμπησε βαθμό… Ευρώπης η Σαμπντόρια

Με γκολ στο τέλος κατάφερε η Σαμπντόρια να πάρει την ισοπαλία 1-1 από την αδιάφορη Έμπολι και παρέμεινε στην 7η θέση που οδηγεί στο Europa League, μετά από τον αποκλεισμό της Τζένοα.

Αν και αδιάφορη η Έμπολι, μπήκε δυνατά στο ματς και στο 3’ είχε δοκάρι με τον Βετσίνο. Στη συνέχεια είχε κι άλλες καλές ευκαιρίες, με τη Σαμπντόρια να απειλεί σε λίγες περιπτώσεις. Στο 57’ ο Πουτσιαρέλι πλάσαρε σωστά για το 1-0, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από 7,5 μήνες. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουριέλ έδωσε στον Ετό και ο Καμερουνέζος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

ΕΜΠΟΛΙ: Μπάσι, Λαουρίνι (75' Μάριο Ρούι), Μπάρμπα, Χισάι, Ρουγκάνι, Σαπονάρα (64' Ζιελίνσκι), Βαλντιφιόρι, Κρότσε, Πουτσιαρέλι (82' Ταβάνο), Μακαρόνε, Βετσίνο

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Ρομανιόλι, Σιλβέστρε, Ντε Σιλβέστρι, Ομπιάνγκ, Παλόμπο (65' Ντάνκαν), Σοριάνο, Άκουα (75' Άκουα), Μουριέλ, Τζόρτζεβιτς (57' Ετό'ο)

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ