Skoda Ξάνθη - Ηρακλής 0-0

Η Skoda Ξάνθη δεν νίκησε τον Ηρακλή (0-0) αλλά εξασφάλισε την πρόκρισή της για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, παρά το γεγονός ότι αγχώθηκε πολύ για να τα καταφέρει

'Ενα γκολ του Κλέιτον μόλις στο 12ο λεπτό του πρώτου αγώνα στο «Καυτανζόγλειο» αποδείχτηκε αρκετό τελικά για τους Ακρίτες ούτως ώστε να πάρουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου θα συναντήσουν τον Ολυμπιακό, με τον τελικό να λαμβάνει χώρα στο ΟΑΚΑ.

Από την άλλη ο «Γηραιός» προσπάθησε στο δεύτερο παιχνίδι να πετύχει την έκπληξη και στο πρώτο ημίχρονο σταμάτησε πάνω στον πολύ καλό Κυριακίδη, όμως στο τέλος οι παίκτες του έμειναν από δυνάμεις και σε συνδυασμό με την αποβολή του Ρομάνο στο 59', δεν κατόρθωσαν να φτάσουν σ' ένα γκολ, παρά το γεγονός ότι δεν δέχτηκαν κιόλας από τους αντιπάλους τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ξάνθη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα θέλοντας να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και να... κόψει τα πόδια των φιλοξενούμενων. Μόλις στο 6' η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Κλέιτον εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Χουάντερσον έκανε άστοχη έξοδο, ο Καπετάνος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα «έσκασε» στο έδαφος αλλά έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια της ανυπεράσπιστης εστίας του Ηρακλή.

Μέχρι το 34ο λεπτό δεν είχε συμβεί κάτι αξιοσημείωτο εκτός από τις μπόλικες κάρτες που είχε βγάλει ο ρέφερι του αγώνα Στυλιαράς θέλοντας να δείξει ότι δεν έχει χάσει τον έλεγχο στο σκληρό παιχνίδι των δύο αντιπάλων. Σε εκείνο το σημείο ο «Γηραιός» έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Πασάς βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια έξω από την περιοχή, αλλά το αριστερό του σουτ σταμάτησε πάνω στον Κυριακίδη. Στο 42' ο Ηρακλής έφτασε πιο κοντά στο γκολ από κάθε άλλη φορά. Ο Ντιέγκο Ρομάνο εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, αλλά ο Κυριακίδης είπε ξανά «όχι». Στη συνέχεια της φάσης ο Περόνε προσπάθησε να νικήσει με κεφαλιά τον γκολκίπερ της Ξάνθης, αλλά ο τελευταίος βρέθηκε κι εκεί για να σώσει την ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σχεδόν τόσο κακό όσο και το πρώτο. Στο 59' όμως σημειώθηκε η φάση που άλλαξε τα πάντα. Ο Ρομάνο μ' ένα αχρείαστο τάκλιν στη μεσαία γραμμή αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή κι άφησε την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου με δέκα ποδοσφαιριστές.

Από το 63' μέχρι το 68' δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο λόγω έντασης ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, αλλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Ξάνθη ήταν εκείνη που κυριάρχησε. Σε δύο περιπτώσεις ο Μπέρτος νικήθηκε από τον Χουάντερσον, ενώ στο 94' ο Κλέιτον νικήθηκε από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα του Ηρακλή από πολύ κοντά και δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της αναμέτρησης βρήκε τους Ακρίτες σε πελάγη ευτυχίας να πανηγυρίζουν για την σπουδάια πρόκριση, επίτευγμα ιστορικό μιας και δεν είχε επαναληφθεί στο παρελθόν.

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο (90'+5' Τριάδης), Παπάζογλου, Ομπόντο, Βασιλακάκης (74' Παπαστεριανός), Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος (53' Ράνος).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Βαλεριάνος, Καρασαλίδης (75' Σιατραβάνης), Περόνε, Ρομάνο, Πουρτουλίδης (88' Κάσσος), Πασάς (81' Λουκίνας), Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE CHAT του Onsports.

ΠΑΣ Γιάννινα: Ενίσχυση με Λέο Μπατίστ
Basket League: Oι διαιτητές των ημιτελικών
«Μέσι ή Ρονάλντο»: Τα διλήμματα που διχάζουν ενόψει του Παγκοσμίου στη Ρωσία
Football League: Σε τρεις δόσεις η 34η αγωνιστική