Αθλέτικ Μπιλμπάο - Χετάφε 4-0

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, επικρατώντας άνετα 4-0 της Χετάφε για την 32η αγωνιστική της Liga.

Οι Βάσκοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης με το πέναλτι του Αντούριθ, στο οποίο υπέπεσε ο Βελάσκεθ στον Μπόρχα Βαλέρα, με τον άσο των φιλοξενούμενων να βλέπει την κόκκινη κάρτα.

Η Αθλέτικ, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο σε… περίπατο, κυρίως χάρις στο άμεσο τέρμα του Αντούριθ με τη… σέντρα του δεύτερου μέρους, ενώ στο 79’ ο Γκόμεζ διαμόρφωσε το 3-0 και το τελικό 4-0 «έγραψε» ο Σουσαέτα στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Σαν Χοσέ, Ετσεϊτα, Αουρτενέτσε, Λαπόρτε, Μπενιάτ, Αντούριθ (83’ Κίκε Σόλα), Βιγκουέρα (58’ Σουσαέτα), Ιμπάι Γκόμεζ, Ινιάκι Γουίλιαμς (67’ Ακέτσε).

Χετάφε: Γκουαίτα, Αλέξις, Ρομπέρτο Λάγκο, Βελάσκεθ, Βιγκαράι, Ροντρίγκεζ, Πέδρο Λεόν, Ντιέγκο Κάστρο (75’ Φελίπ), Λασέν, Σαράμπια (60’ Ντιαβαρά), Χινεστρόσα (80’ Μπουεντιά).