Τέσσερις αποβολές σε 2'' και τόνοι νερού στο ντέρμπι του Ρίο Ντε Τζανέιρο (videos+photos)

Τα είχε όλα το ντέρμπι Carioca (του πρωταθλήματος της Πολιτείας του Ρίο Ντε Τζανέιρο)  ανάμεσα στην Φλαμένγκο και την Βάσκο Ντα Γκάμα που έγινε τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας στο «Μαρακανά». Τρία γκολ, τέσσερις αποβολές, ορισμένες ανεκδιήγητες στιγμές  τόσο εντός αγωνιστικού χώρου όσο και την εξέδρα αλλά και πάνω από όλα τόνους … νερού.

Η εξαιρετικά δυνατή βροχή που έπεσε στη Μέκκα του καρναβάλια  Ρίο ντε Τζανέιρο, την Κυριακή το βράδυ σύντομα  μετέτρεψε τον αγωνιστικό χώρο του θρυλικού γηπέδου σε  πισίνα αναγκάζοντας τον διαιτητή να διατάξει τη διακοπή του αγώνα μετά από 22 λεπτά το πρώτο μέρος. Η διακοπή κράτησε 50 λεπτά και κατά τη διάρκεια  της οι θεατές στο γήπεδο έμειναν χωρίς πληροφορίες σχετικά με το τι έμελλε να γίνει σχετικά με το παιχνίδι.

vasco flamengo edgardmaciel
Σε καμία χρονική στιγμή  μέσα από τα μεγάφωνα  ακούστηκε ότι το παιχνίδι θα  διακοπεί για 30 λεπτά εν αναμονή της υποχώρησης της βροχόπτωσης. Και πράγματι  μετά το εν λόγω διάστημα το τρίο της διαιτησίας επέστρεψε στο γκαζόν για να επανεκτιμήσει την κατάσταση του γηπέδου.  Αφού οι υπεύθυνοι του γηπέδου προχώρησαν στην αποστράγγιση του αγωνιστικού χώρου το παιχνίδι συνεχίστηκε δίχως προβλήματα τέτοια ώστε να έχουν ως συνέπεια την εκ νέου διακοπή του ματς.

flamengo-x-vasco---alecsandro-comemora-gol andre-durao
Σ’ ότι αφορά στο αποτέλεσμα και τους σκόρερ η γηπεδούχος Φλαμένγκο ήταν η νικήτρια με 2-1 χάρη στα  δύο γκολ του Αλεκσάντρο  που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα με  το πρώτο εξ αυτών μετά από λάθος του γκολκίπερ της φιλοξενούμενης ομάδας όταν στην προσπάθεια του να δώσει με τα χέρια την μπάλα σε συμπαίκτη του αυτή κόλλησε στο νερό και έδωσε τη δυνατότητα στον επιθετικό της γηπεδούχου να την στείλει στα δίκτυα για το 1-0 στο 17’ . Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που με εύστοχο πέναλτι έδωσε τη νίκη  στην ομάδα του  στο 2ο μέρος και πανηγύρισε  κάνοντας τον γύρο του θριάμβου με μία ανοικτή  …ομπρέλα στο χέρι.  Απόλαυση  την ίδια ώρα και ο πανηγυρισμός ενός οπαδού  της ομάδας ενώ για την Βάσκο σκόρερ  του γκολ της προσωρινής ισοφάρισης ήταν ο  Ζιλμπέρτο έξι λεπτά μετά την επανέναρξη του ματς.

Capture55545
Η κορυφαία όμως στιγμή του αγώνα ήρθε στο 81’ και είχε πρωταγωνιστή τον διαιτητή  Ζοά Μπατίστα Ντε Αρούντα που έδειξε μέσα σε διάστημα δύο δευτερολέπτων τέσσερις κόκκινες κάρτες. Δύο στους Πάμπλο Γκουιναζού και Μπερνάντο της Βάσκο και Άντερσον Πίκο και Παουλίνιο της νικήτριας έπειτα από γενική σύρραξη με αφορμή ένα φάουλ που έγινε λίγο μετά τη μεσαία γραμμή.

NBA: Ισόβιος αποκλεισμός στον Πόρτερ για παράνομο στοιχηματισμό!
Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης "έκλεψε" την πρόκριση στην Αγγλία!
Θλίψη στον ελληνικό στίβο: Πέθανε ο Κώστας Ηλίας
Champions League: Στα ημιτελικά η Μπάγερν Μονάχου