Παρί Σεν Ζερμέν – Λανς 4-1 (video)

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος ανέβηκε –έστω και προσωρινά- η Παρί Σεν Ζερμέν η οποία νίκησε εντός έδρας 4-1 την Λανς.

Η ομάδα του Λοράν Μπλαν λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» με την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» πανηγύρισε μία άνετη νίκη και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα της Λιόν για να δει αν θα μείνει στην κορυφή ή θα συνεχίσει από την δεύτερη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά μέχρι να δώσει την λύση στο 43’ ο Νταβίντ Λουίζ με μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Τα πάντα έγιναν πιο εύκολα μετά από αυτό το γκολ. Στο 60’ ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με πέναλτι έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν εννιά λεπτά αργότερα με τον Τουζγκάρ.

Η Παρί βγήκε μπροστά ξανά και στο 80’ ο Ματουιντί έκανε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε από τον Χαβιέρ Παστόρε τρία λεπτά αργότερα και οι Παριζιάνοι θα πάνε με καλή ψυχολογία στο Λονδίνο.

Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι