Άστον Βίλα – Γουέστ Μπρομ 2-1

Σε ένα ματς με δραματικό φινάλε, η Άστον Βίλα κατάφερε να πάρει νίκη-χρυσάφι (2-1) κόντρα στη Γουέστ Μπρομ, με πέναλτι στις καθυστερήσεις!

Οι «χωριάτες» κατάφεραν να πάρουν γρήγορο προβάδισμα με τον Γκάμπριελ Αγκμπονλαχόρ στο 23' της αναμέτρησης, ωστόσο, δεν το διατήρησαν ως το φινάλε. Κι αυτό γιατί στο 67' ο Σαΐντο Μπεραχίνο βρήκε για ακόμα μια φορά φέτος δίχτυα. Η Γουέστ Μπρομ ισοφάρισε, με αποτέλεσμα να φτάσει κοντά στο βαθμό στο «Βίλα Παρκ», ωστόσο, το ματς είχε κι άλλες… εκπλήξεις.

Πέρα από τα αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, τις πολλές κίτρινες κάρτες και την ένταση, στο τελευταίο λεπτό καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Άστον Βίλα, γεγονός που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Ο Μπεντέκε ανέλαβε την εκτέλεση, δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 λίγο πριν το φινάλε ενός απίθανου ματς για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Έτσι, η Άστον Βίλα πήρε γερή ανάσα στη βαθμολογία, φτάνοντας στους 25 και τη 17η θέση, ενώ η Γουέστ Μπρομ έμεινε 13η με 30 βαθμούς, όσους έχει και η Κρίσταλ Πάλας.

Άστον Βίλα (Τιμ Σέργουντ): Γκουζάν, Οκόρε, Κλαρκ, Χάτον, Λόουτον, Κλέβερλι (77' Μπακουνά), Γουέστγουντ, Ντελφ, Αγκμπονλαχόρ (82' Βέιμαν), Μπεντέκε, Ν'Ζόγκμπια (60' Γκρέαλις)

Γουέστ Μπρόμιτς (Τόνι Πιούλις): Φόστερ, Λέσκοτ, Μπραντ, ΜακΌλεϊ, Ντόουσον, Γιάκομπ, Γκάρντνερ, Φλέτσερ, Μόρισον (90' Μπέιρντ), Ιντίγιε, Μπεραχίνο

Serie A: «Κλείδωσε» και μαθηματικά την παραμονή της η Βερόνα
Basket League, Άρης – Προμηθέας 89-85: «Ζωντανός» στην παράταση και Game 3!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Γιαννακόπουλος παρέθεσε δείπνο στην ομάδα πριν το Euroleague Final Four 2024
Ολυμπιακός: Ο Μασεράνο κάλεσε τον Έσε στην εθνική Αργεντινής Κ23