Εβιάν – Λιόν 2-3 (video)

Στην 3η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος αναρριχήθηκε η Λιόν η οποία πέρασε νικηφόρα 3-2 από την έδρα της Εβιάν.

Στις επιτυχίες επέστρεψε η Λιόν η οποία πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Εβιάν εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 29’ με τέρμα του Μπαρμπόσα.

Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Μπενζιά στο 63’. Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο Μπαρμπόσα με το δεύτερό του τέρμα έκανε το 2-1. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η ανατροπή για τη Λιόν.

Ο Λακαζέτ στο 81’ έκανε το 2-2 ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΕΒΙΑΝ: Χάνσεν, Αμπνταλά, Καμπόν, Μονγκονγκού, Σαμπαλί, Νίνκοβιτς (72’ Τόμανσον), Κονέ, Σορλέν, Μπαρμπόσα (83’ Νίλσεν), Σουγκού, Νσικουλού (78’ Καμούς).
ΛΙΟΝ: Λόπες, Ζαλέ, Μπισεβάκ, Ουμτιτί, Νταμπό (79’ Τολίσο), Φερί, Γκοναλόν, Μαλμπράνκ (73’ Νζιέ), Μπενζιά (77’ Γκεζάλ), Φεκίρ, Λακαζέτ.