Γιουβέντους: Φιλική επικράτηση επί του... Ντελ Πιέρο (photos)

Σε ένα ξεχωριστό παιχνίδι, η Γιουβέντους κατά τη διάρκεια του τουρ της στην Αυστραλία βρέθηκε αντίπαλη με τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο.

Η «Βέκια σινιόρα» αντιμετώπισε τους επίλεκτους της A-League, ανάμεσα στους οποίος ήταν και ο επί χρόνια επιβλητικός αρχηγός της Γιουβέντους, Ντελ Πιέρο. Το παιχνίδι έγινε στο «ANZ Stadium» του Σίνδνεί, παρουσία 60.000 που αποθέωσαν τον «Μεγαλέξανδρο», αλλά και την ιταλική ομάδα.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο 39χρονος Ντελ Πιέρο έπαιξε ως αντίπαλος της αγαπημένης του ομάδας, στην οποία αγωνίστηκε 19 χρόνια και κατέκτησε 16 τίτλους.  Η στιγμή του αγώνα ήταν στο 63’, όταν έγινε αλλαγή και ολόκληρο το γήπεδο τον χειροκρότησε, αναγνωρίζοντας το μεγαλείο του.

Στα του αγώνα, η Γιουβέντους επικράτησε 3-2 των Αυστραλών με αρκετή δυσκολία. Η ομάδα επιλέκτων προηγήθηκε στο 9’ με τον Καρούσκα, ενώ οι Ιταλοί είχαν δοκάρι στο 42’. Οι «μπιανκονέρι» μπήκαν πιο επιθετικά στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισαν στο 58’ με τον Γιορέντε. Οι Αυστραλοί προηγήθηκαν εκ νέου στο 78’ με σουτ του Τζούριτς. Στο φινάλε όμως η Γιουβέντους έδειξε την αξία της και στο 88’ ο Πογκμπά ισοφάρισε 2-2 με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Πέπε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-3.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»