MLS: «Τεσσάρα» για Σπόρτινγκ (videos)

Ξεπέρασε νωθρό ξεκίνημα η φορμαρισμένη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι με θριαμβευτικό 4-0 σε βάρος των Μόντρεαλ Ίμπακτ για το πρωτάθλημα του MLS.

Δύο γκολ σημείωσε ο 23χρονος Άγλλος Ντομ Ντουίερ και ο πρώην αμυντικός του Πανσερραϊκού, Ορελιέν Κολίν, βρήκε επίσης δίχτυα, ενώ το Ντάλας έμεινε πίσω με 1-0, αλλά επικράτησε του Τορόντο με 2-1 χάρη σε τέρμα του Μπλας Πέρεζ στο 88ο λεπτό. Νωρίτερα, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι προηγήθηκαν με 2-1 χάρη σε γκολ του Ρόμπι Κιν, αλλά αρκέστηκαν σε 2-2 με τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς λόγω «βολίδας» του Κεκούτα Μανέ στο 86’, ενώ με πανέμορφο γκολ του Έκτορ Χιμένεζ στο 90ό λεπτό οι Κολόμπους Κρου ξεπέρασαν την αποβολή του Μπερνάρντο Ανιόρ στο 81ο λεπτό και πήραν εντός έδρας 1-1 με την Ντι Σι Γιουνάιτεντ.

Ακόμα, η Ρέαλ Σολτ Λέικ κέρδισε με 1-0 τους Πόρτλαντ Τίμπερς χάρη σε γκολ του Ντεν Γκραμπαβόι στο 78ο λεπτό, οι Σιάτλ Σάουντερς εκμεταλλεύτηκαν αποβολή του Μάρκο Ντελγάδο στο 73ο λεπτό και με γκολ του Ομπαφέμι Μάρτινς στο 81’ πέρασαν με 2-1 από την έδρα της Σίβας ΗΠΑ. Σε ματς με δύο πέναλτι και ισάριθμες κόκκινες, οι Σικάγο Φάιρ και οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον έμειναν στο 1-1, αφού ο Χουάν Ανανγκονό των «φωτιών» έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις. Εξάλλου, στο 0-0 έμειναν οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον και Χιούστον Ντάιναμο, όπως και οι Κολοράντο Ράπιντς με τους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς. Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς…

Σικάγο Φάιρ - Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον 1-1
Φιλαδέλφεια Γιούνιον - Χιούστον Ντάιναμο 0-0
Κολοράντο Ράπιντς - Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς 0-0
Βανκούβερ Ουάιτκαπς - Λος Άντζελες Γκάλαξι 2-2
Κολόμπους Κρου - Ντι Σι Γιουνάιτεντ 1-1
Ντάλας - Τορόντο 2-1
Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι - Μόντρεαλ Ίμπακτ 4-0
Ρέαλ Σολτ Λέικ - Πόρτλαντ Τίμπερς 1-0