Κόπα Λιμπερταδόρες: «Μίλησε» στην Ουρουγουάη ο Ριβέρος (videos)

Ο… κοσμογυρισμένος Κριστάν Ριβέρος οδήγησε την Γκρέμιο σε εκτός έδρας 1-0 εναντίον της Νασιονάλ Μοντεβιδέο στην πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο 31χρονος Παραγουανός σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 68ο λεπτό, ενώ σε άλλο ματς του έκτου γκρουπ η Ατλέτικο Νασιονάλ κέρδισε τους Νιούελς Ολντ Μπόις με 1-0 χάρη σε μακρινό εύστοχο σουτ του 21χρονου Εντουίν Καρντόνα στο 81ο λεπτό. Από την πλευρά του, ο Αντριάνο επέστρεψε στη δράση έπειτα από διετία ως… παλαίμαχος εισερχόμενος ως αλλαγή στο 85ο λεπτό του 1-0 της Ατλέτικο Παραναένσε επί της Δε Στρόνγκεστ από τη Βολιβία, στο οποίο ο Παουλίνιο Ντίας πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 24ο λεπτό.

Ακόμα, η Eμελέκ επικράτησε με 2-1 της Μπολιβάρ, αν και έμεινε πίσω στο 9ο λεπτό έπειτα από ατομική προσπάθεια του Χοσέ Μαρία Καγεχόν, αφού στο 10ο λεπτό ισοφάρισε ο Ανχέλ Μένα στο 73ο ο Φερνάντο Χιμένεζ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Τέλος, η Λανούς παραχώρησε εντός έδρας 0-0 στην Ο’ Χίγκινς με τους Χιλιανούς να έχουν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, ενώ η Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε πήρε 1-0 σε βάρος της Ντεφενσόρ χάρη σε πανέμορφο γκολ του 28χρονου Γκουστάβο Λορενζέτι στο 82ο λεπτό.