Γαλλία: Το απόλυτο η Σεντ Ετιέν

Τη δεύτερή της νίκη στα πρώτα της δύο παιχνίδια πανηγύρισε η Σεντ Ετιέν που επικράτησε 1-0 της Γκινγκάμπ. Ήττα για τη Λιλ, 2-1 από τη Ρεμ.

Με αρκετά θετικό τρόπο έχει ξεκινήσει το φετινό πρωτάθλημα της Γαλλίας η Σεντ Ετιέν η οποία μετά τη νίκη της στην πρεμιέρα, επικράτησε 1-0 της Γκινγκάμπ με τέρμα του Λεμουάν στο 53’.

Την πρώτη της νίκη πήρε και η Ρεμ που επιβλήθηκε 2-1 της Λιλ. Ο Άλμπαεκ στο 8’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Γκολμπάρντ στο 67’ να κάνει το 2-0. Οι «μολοσσοί» απλά μείωσαν με τέρμα του Μπασά στο 89’.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Τουλούζ και Μπορντό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 43’ με τέρμα του Ντιαμπατέ, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Μπεν Μπασάτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική νίκη πήρε η Νις επί της Ρεν με 2-1 και πήρε τους πρώτους της βαθμούς. Ο Τσβίτανιτς στο 21’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Ολιβέιρα να ισοφαρίζει στο 45’ του πρώτου μέρους. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Πιέντ στο 51’.

Τέλος, σημαντική νίκη πήρε και η Μπαστιά η οποία επικράτησε 2-0 της Βαλενσιέν. Ο Μπρούνο στο 76’ έκανε το 1-0 για το σύλλογο της Κορσικής με τον Μπα τρία λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Euroleague: Κρίσιμα παιχνίδια για Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό με σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr
Μίλαν: Τελικές επαφές με Λοπετέγι για αντί-Πιόλι
Euroleague, Παναθηναϊκός AKTOR: Οριστικά εκτός ο Χουάντσο - Με 14 παίκτες στην αποστολή
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/04) - Με LaLiga, Serie A και Super League 2