Κόπα Λιμπερταδόρες: Πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής η Μινέιρο

Ο Ροναλντίνιο έχει κατακτήσει από… Ιντερτότο μέχρι Μουντιάλ, αλλά πλέον πρόσθεσε Κόπα Λιμπερταδόρες στο παλμαρέ του, αφού η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε την Ολίμπια στα πέναλτι του επαναληπτικού τελικού.

Πέρα από τον 33χρονο Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό, η Μινέιρο εξασφάλισε επίσης το πρώτο Λιμπερταδόρες της ιστορίας της. Άλλωστε ισοφάρισε με δραματικό τρόπο το 2-0 υπέρ της Ολίμπια στην Παραγουάη και απέτρεψε τέταρτη κατάκτηση του τροπαίου από τους αντιπάλους στη διαδικασία των πέναλτι. Άλλωστε ο 28χρονος Ματίας Χιμένεζ αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι των φιλοξενουμένων και χάρισε τον τίτλο στους Βραζιλιάνους.

Προηγήθηκε απόκρουση του Βικτόρ σε πέναλτι του Ερμίνιο Μιράντο, το οποίο άνοιξε την τελική διαδικασία ανάδειξης πρωταθλητή Νότιας Αμερικής. Στο μεταξύ, ο 34χρονος Λεονάρντο Σίλβα, που σημείωσε το 2-0 με ωραία κεφαλιά στο 86ο λεπτό, διαμόρφωσε το 4-3 υπέρ της ομάδας του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Ζιλμπέρτο Σίλβα, το οποίο αποδείχθηκε αρκετό για την κατάκτηση του τροπαίου.

Συνολικά ο Λεονάρντο ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, αλλά έχασε αρκετές ευκαιρίες, ακόμα και στην ημίωρη παράταση. Από την πλευρά του, ο Ροναλντίνιο δημιούργησε το 1-0 με τη… βοήθεια της αντίπαλης άμυνας και του Ζο στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Τέλος αναφέρουμε πως οι Παραγουανοί αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 84ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Χούλιο Σέζαρ Μανζούρ, αλλά άντεξαν μέχρι τα πέναλτι.