Αργεντινή: Το πιστεύει ακόμα η Ουνιόν (video)

Με δύο γκολ του Αντρές Φρανζόια, η Ουνιόν Σάντα Φε κατέβαλε με 2-1 την Τίγκες στο εναρκτήριο παιχνίδι της έκτης αγωνιστικής του αργεντίνικου Final.

Ο 27χρονος στράικερ, ο οποίος ξεκίνησε από τις υποδομές της Μπόκα Τζούνιορς, βρήκε δίχτυα στο 41ο και στο 52ο λεπτό. Η ομάδα του, μάλιστα, προηγήθηκε με 2-0 μέσα στο «Coliseo de Victoria» αντιμετωπίζοντας με έξυπνο τρόπο τους γηπεδούχους. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ουνιόν προσέγγισε το 50% στην κατοχή της μπάλας, αν και δεν δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες, αν εξαιρεθούν τα δύο τέρματα.

Μετά το 2-0, όμως, οι ουραγοί της τριετής κατάταξης αγωνίστηκαν παθητικά έχοντας πρωταρχικό σκοπό τη διαφύλαξη του θετικού αποτελέσματος. Παραχώρησαν μεν το 2-1 μετά από πέναλτι του Ματίας Πέρεζ Γκαρσία στο 58ο λεπτό, αλλά πήραν την πολύτιμη νίκη.

1

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.