Πήρε το βαθμό η Αιθιοπία (video)

Παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο, η Αιθιοπία πήρε την ισοπαλία με 1-1 από τη Ζάμπια στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα.

Δεν κατάφερε να μπει θετικά στις υποχρεώσεις της για το Κόπα Άφρικα  η κάτοχος του τίτλου, Ζάμπια. Η ομάδα του Ερβ Ρενάρ έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Αιθιοπία, παρά του ότι βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη.

Από το 35΄ η Αιθιοπία έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τασέβ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Ζάμπια μπήκε μπροστά στο σκορ με τέρμα του Μπεσουμά.

Κάτι που δεν ήταν αρκετό όμως, καθώς οι Αιθίοπες έφτασαν στην ισοφάριση με τέρμα του Αντανέ στο 65΄ παίρνοντας έναν ανέλπιστο βαθμό.

ΖΑΜΠΙΑ: Μουενέ, Σουνζού, Χιμουντέ, Νκαουσού, Μουσοντά (60’ Μουλενγκά), Καλάμπα, Σινκάλα, Κατόνγκο (85’ Μαγιούκα), Τσάνσα (76’ Μουκούκα), Λουνγκού, Μπεσουμά.
ΑΙΘΙΟΠΙΑ: Τασέβ, Ελίας, Μπουτάκο, Χαϊλού, Τεσφάγιε, Μεγκέρσα, Τεσομέ (90’ Ιμπραΐμ), Μπεκελέ (40’ Ταντέλε), Σαΐντ, Κεμπέντε (64’ Χίντσα), Γκίρμα.

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης