Αρκούσε ένα ημίχρονο στον ΟΦΗ, 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΟΦΗ, αφού επιβλήθηκε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γεντί Κουλέ», χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπάζογλου στο 60'.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου πήρε σαφές πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού της Ριζούπολης, καθώς επικράτησε 1-0 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε δυνατές... συγκινήσεις, αφού και οι δύο ομάδες έμοιαζαν έξω από τα... νερά τους, αδυνατώντας να δημιουργήσουν την παραμικρή φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μπουν στη θέση του... οδηγού και το κατάφεραν πολύ νωρίς. Στο 57' ο Σαρ έκανε την κεφαλιά, όμως ο Κρουσταλέλης έδιωξε πάνω στη γραμμή. Τρία λεπτά αργότερα ο Περογαμβράκης κέρδισε το πέναλτι από τον Κωνσταντίνου και ο Παπάζογλου δεν λάθεψε από τα 11 βήματα, διαμορφώνοντας το 1-0.

Από 'και και ύστερα οι γηπεδούχοι πίεσαν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, ενώ ο Απόλλωνας έδειχνε πως δύσκολα θα κατάφερνε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις να φτάσει στην ισοπαλία.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να παίρνει... κεφάλι στην υπόθεση πρόκριση αντί του Απόλλωνα Σμύρνης.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σας την προσέφερε το Onsports

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Γουναρίδης, Κουρδάκης, Μονιάκης, Σαρ, Σόουζα, Μπανούσης (76' Νύκταρης), Ιωαννίδης (46' Σίσιτς), Ζορμπάς, Περογαμβράκης (84' Ροβίθης), Βιτώρος, Παπάζογλου.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Αθανασίου, Κωνσταντίνου, Κρουσταλέλης, Ιασωνίδης, Κύργιας, Λεοντίου (81' Αντωνόπουλος), Ντουτσαρίδης, Μανιάς, Δημογιάννης (62' Καραχάλιος), Διαμαντίδης, Τομαράς (70' Κορώνης).

Έκανε το «μπαμ» ο Αμβρακικός Λουτρού με Τσάτσο!
Επιστρεπτέα Προκαταβολή ΙΙΙ: Μέχρι πότε γίνεται η υποβολή δηλώσεων
Κέρκυρα: Στροφή σε Χριστοφοράκη
«Κίτρινη κάρτα» από τους θεσμούς για την Επιτροπή Εξώδικης Επίλυσης Φορολογικών Διαφορών

Big Brother: Πλάνταξε στο κλάμα η Ραμόνα όταν μπήκε στο δωμάτιο και είδε…