ΑΠΟ Νικολακάκης – Ιωνικός 2-3

Την επαφή του με το… ρετιρέ της βαθμολογίας διατήρησε ο Ιωνικός, δραπετεύοντας με το «διπλό» (3-2) από την έδρα του ΑΠΟ Νικολάκης, σε μια αναμέτρηση που σημειώθηκε από επεισόδια στο ημίχρονο.

Οι Νικαιώτες ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με συρτό σουτ του Λαμπρινάτου, ωστόσο η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας με τον Τερζίεφ στο 21΄.

Σε αυτό το σημείο αξίζει να σημειωθεί ότι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (1-1) υπήρξε μεγάλη ένταση και συμπλοκή στα αποδυτήρια μεταξύ των παραγόντων και ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Ο διαιτητής Γκάμαρης μάλιστα ζήτησε την εγγύηση από τον υπεύθυνο της αστυνομικής δύναμης, ο οποίος κάλεσε μία διμοιρία ΜΑΤ στο γήπεδο, με αποτέλεσμα το β' ημίχρονο να ξεκινήσει με εικοσάλεπτη καθυστέρηση.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το 1-1 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, στο τελευταίο δεκάλεπτο τα γκολ έπεσαν… βροχή!
Αρχικά ο Σκαφτούρος, με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 82΄, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των ποδοσφαιριστών του Νίκου Φρούσου, για να ισοφαρίσει ο Εγιουρούμ δύο λεπτά αργότερα.

Τον τελευταίο λόγο στο ματς ωστόσο είχε ο Λαμπρινάτος, ο οποίος κάνοντας του «κεφαλιού» του τρία λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στον Ιωνικό.

ΑΠΟ ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ (Κώστας Βρεττός): Τσούνης, Θεοδωρής, Νίκας (66' Λαζαρίδης), Πτερούντιος, Σπυρίδης Γ., Ανδρεάδης, Τερζίεφ (79' Μοντέρο), Κωβαίος, Εγιουρούμ (88' Στάθης), Σπυρίδης Ι., Παπαναστασίου

ΙΩΝΙΚΟΣ (Νίκος Φρούσος): Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Κουμουλίδης, Χιώτογλου, Μωϋσιάδης, Ατματζίδης (88' Μαριόλης), Γεωργίου (56' Ιγκλι), Λαμπρινάτος, Σκαφτούρος, Ανδρεαδάκης, Παπαδάκος (64' Κατσάβριας).

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάγερν Μονάχου
Champions League: «Τελικός» στη Μαδρίτη, Ρεάλ-Μπάγερν για τον δεύτερο φιναλίστ
Παναθηναϊκός AKTOR: Αθλητικό θαύμα αυτό που πέτυχε το «τριφύλλι»
Το ESPN αποθεώνει το ΟΑΚΑ και τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού (vid)