Αργεντινή: Επιβίωσαν οι Νιούελς του Σκόκο (videos)

Τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια είχαμε στο αργεντίνικο πρωτάθλημα, αλλά το «Χ» ήταν αρκετό για τους πρωτοπόρους της Inicial, Νιούελς Ολντ Μπόις.

Ο πρώην μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, Ιγκνάσιο Σκόκο, έφθασε στα εννέα τέρματα ανοίγοντας το σκορ με δυνατό σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής στο 10ο λεπτό. Το τέρμα του όμως δεν ήταν αρκετό για να φέρει τη νίκη, καθώς η Γοδόι Κρουζ ισοφάρισε στο 79ο λεπτό με τον Μάουρο Ομπόλο, αν κι είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 41ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Χόρχε Κουρμπέλο. Οι «λέπρα», πάντως, παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Inicial.

Σημαντική ισοπαλία πήρε η Ρίβερ Πλέιτ στην έδρα των Ολ Μπόις στο χειρότερο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος. Εξάλλου, έγιναν ελάχιστες ευκαιρίες, το 0-0 άλλωστε «βόλευε» αμφότερες τις ομάδες. Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, αποβλήθηκε ο Λεονάρντο Πόνζιο των «μιλονάριος». Η τρίτη ισοπαλία ήταν ανάμεσα στην Κίλμες και την Κολόν Σάντα Φε. Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν με τους Χουάν Μάνουελ Κόμπο και Ερνέστο Γκόνι, αλλά η Κολόν πέτυχε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πήρε το 2-2. Ο Γκόνι μείωσε με αυτογκόλ στο 89ο λεπτό και ο Εμανούελ Γκιγκλιότι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

4

-Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν