AFC Champions League: Αραβικός «εμφύλιος» στα ημιτελικά (videos)

Την πρόκριση στα ημιτελικά του AFC Champions League εξασφάλισαν δύο ομάδες της Σαουδικής Αραβίας, Αλ Ιτιχάντ και Αλ Αχλί.

Η Γκουανζού Εβεργκράντε του Μαρτσέλο Λίπι άγγιξε την πρόκριση, αφού προηγήθηκε με 2-0, αλλά στο 78ο λεπτό ο Φαχάντ Αλ Μουβαλάντ μείωσε σε 2-1 και έδωσε την πρόκριση στην Αλ Ιτιχάντ. Άλλωστε οι Άραβες είχαν κερδίσει με 4-2 στο πρώτο παιχνίδι. Στο 19ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ ο πρώην στράικερ της Ντόρτμουντ Λούκας Μπάριος και στο 35ο ο Λεονάρντο Κόνκα είχε διαμορφώσει το 2-0 με πέναλτι.

Στα ημιτελικά η 2-φορές νικήτρια του ασιατικού Champions League θα αντιμετωπίσει την Αλ Αχλί, η οποία τερμάτισε δεύτερη στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας. Άλλωστε η άλλη αραβική ομάδα συνέτριψε με 4-1 την Σεπαχάν έπειτα από τη «λευκή» ισοπαλία στο Ιράν.

Το παιχνίδι κρίθηκε με την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Σεπαχάν, Ρέζα Μοχαμαντί, στο 27ο λεπτό. Η αποβολή συνδυάστηκε με πέναλτι και με το 1-0 από τον Βίκτορ Σιμόες. Στο 34ο λεπτό ο Εμάντ Αλ Χοσνί σημείωσε το 2-0, αλλά ο Φαρσίντο Ταλεμπί μείωσε σε 2-1 στο 37ο έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο μία έξοδο σε λάθος χρόνο του αναπληρωματικού γκολκίπερ, Μοχάμαντ Σαντετζί, επέτρεψε στον Αλ Χοσνί να διαμορφώσει το 3-1 με κεφαλιά, ενώ στο 70ό ο Αμπντούκ Αλ Ζιζαούι πέτυχε το 4-1.

Παρακάτω ο «χάρτης» του AFC Champions League:

Α/Α

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Α’

Β’

1

Αλ Ιτιχάντ (Σαουδ. Αραβία)-Γκουανζού Εβεργκρ. (Κίνα)

4-2

1-2

2

Σεπαχάν (Ιράν)-Αλ Αχλί (Σαουδική Αραβία)

0-0

1-4

3

Αδελαΐδα Γ. (Αυστραλία)-Μπουνιοντκόρ (Ουζμπ.)

2-2

03/10

4

Ουλσάν Χιουντάι (Ν. Κορέα)-Αλ Χιλάλ (Σαουδ. Αραβία)

1-0

03/10

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

24/10

31/10

5

Αλ Ιτιχάντ (Σαουδική Αραβία)-Αλ Αχλί (Σαουδ. Αραβία)

6

Νικητής 3-Νικητής 4

ΤΕΛΙΚΟΣ (09 ή 10/11)

7

Νικητής 5-Νικητής 6

AEK: «Είχα πρόβλημα με το αλκοόλ, νόμιζα ότι θα πεθάνω» - Συγκλονίζει ο Ματίας Αλμέιδα
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Αναχώρησαν για Αγγλία οι «ερυθρόλευκοι» | Η ώρα και το κανάλι του αγώνα
Ισπανία: «Καμπάνα» στην Ατλέτικο Μαδρίτης για τις ρατσιστικές κραυγές εναντίον του Νίκο Ουίλιαμς
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Ντόρτμουντ – Παρί Σεν Ζερμέν και Euroleague