Αργεντινή: Πρώτη η Βελέζ Σάρσφιλντ (videos)

Με δύο γκολ του Φακούντο Φερέιρα, η Βελέζ κατέβαλε τη Σαν Λορένζο με 2-1 και ανέβηκε στην πρώτη θέση του αργεντίνικου πρωταθλήματος στα μέσα της όγδοης αγωνιστικής.

Συγκεκριμένα συμπλήρωσε 17 βαθμούς και ξεπέρασε την Μπόκα Τζούνιορς, η οποία έχει 16 και ένα παιχνίδι λιγότερο. Ο 21χρονος Φερέιρα βρήκε δίχτυα στο 13ο και στο 64ο λεπτό, ενώ ο Ντένις Στρακουυλούρσι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 στο 25ο. Έτσι οι «κυκλώνες» έμειναν στους επτά βαθμούς και βρέθηκαν στην καταδικαστική τριάδα της τριετής κατάταξης.

Η ουραγός στην τριετή βαθμολογία Ιντεπεντιέντε πήρε σημαντική ισοπαλία με το εντός έδρας 1-1 κόντρα στους Ολ Μπόις. Ο Ερνέστο Φαρίας ισοφάρισε μεν στο 83ο λεπτό έπειτα από φάση διαρκείας, αλλά οι «κόκκινοι» συμπλήρωσαν 14 ματς χωρίς νίκη! Για τους φιλοξενούμενους είχε ανοίξει το σκορ ο Ιβάν Μποργκέλο στο 63ο λεπτό. Πλέον η Ιντεπεντιέντε έχει τέσσερις βαθμούς στο «Inicial» και οι «άλμπο» επτά.

Χατ τρικ πέτυχε ο Μάρκος Φιγκερόα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, αλλά η ομάδα του έμεινε στο 3-3 με την Ουνιόν. Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης σημείωσε το 3-1 στο 54ο λεπτό, αλλά ο Ντιέγκο Μπαριζόνα μείωσε σε 3-2 στο 82ο λεπτό και ο Πάμπλο Μαγκνίν ισοφάρισε με κεφαλιά στις καθυστερήσεις εξασφαλίζοντας πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του, η οποία ξεκίνησε την αγωνιστική στην «καυτή» ζώνη της τριετής κατάταξης. Στο «Torneo Inicial» συμπλήρωσε τρεις βαθμούς, ενώ η Αρχεντίνος έφτασε στους δώδεκα.