Χόρευε στη βροχή ο Νεϊμάρ

Επέστρεψε στη Σάντος ο Νεϊμάρ και την οδήγησε στο εκτός έδρας 3-1 εναντίον της Φιγκουιρένσε σε παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

Ο Βραζιλιάνος διεθνής ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στους Ολυμπιακούς Αγώνες και φρόντισε να απομακρύνει τη Σάντος από τις «επικίνδυνες» θέσεις του Brasileiro. Παρά τη βροχή, ο Νεϊμάρ έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα σε όλο το ματς και ισοφάρισε σε 1-1 στο 51ο λεπτό με πανέμορφο γκολ. Δύο λεπτά νωρίτερα προκάλεσε την αποβολή του Τούλιο, ενώ ο Ζουάν των φιλοξενούμενων είχε δεχθεί κόκκινη κάρτα στο ένατο λεπτό. Η Φιγκουιρένσε, η οποία είχε προηγηθεί με 1-0 στο 48ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Φερνάντες, έχασε μερικές ακόμα ευκαιρίες, πριν ο Μπρούνο Πέρες «ζωγραφίσει« το 2-1 στο 76ο. Στο 84ο ο Γκανσό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Από την πλευρά της, η Βάσκο έμεινε στο 2-2 με την Κοριτίμπα και απώλεσε ευκαιρία να επανακτήσει τη δεύτερη θέση της κατάταξης. Ο Βέντελ διαμόρφωσε το 2-1 στο 87ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζουνίνιο, αλλά ο Έβερτον ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα. Στο 48ο ο Φελίπε, μέσος της Βάσκο Ντα Γκάμα είχε φέρει το σκορ στο 1-1, ενώ ο Ζουνιόρ Ούρσο είχε ανοίξει το σκορ για την Κοριτίμπα στο 21ο λεπτό ενός πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι.

Τέλος, η Κορίνθιανς επιβλήθηκε με 1-0 της Ιντερνασιονάλ. Το ματς είχε ελάχιστες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ο ρυθμός ανάπτυξης των δύο συλλόγων ανέβηκε. Εν τέλει, στο 68ο λεπτό ο Πάουλο Αντρέ Κρεν Μπενίνι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

20.    Φιγκουιρένσε 11

Τελικός Conference League, Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: «Ντύθηκε» στα χρώματα του τελικού και το Θησείο
ΠΑΟΚ: Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Βικελίδης - Πήρε «φωτιά» η Τούμπα για το 4ο Πρωτάθλημα! (pics)
Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ: Η τελική βαθμολογία της Super League
Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Πρωταθλητής Ελλάδος με θρίαμβο στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου!