Αποκλείστηκε η Φλαμένγκο

Η Έμελετς κέρδισε την Ολίμπια με 3-2 στο… 93ο λεπτό και προκρίθηκε στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες αφήνοντας έξω την Φλαμένγκο που επικράτησε με 3-0 την Λανούς.

Στο 87ο λεπτό ο Άνχελ Μένα διαμόρφωσε το 2-1 για την ομάδα του Εκουαδόρ. Ωστόσο στο 91ο λεπτό ο Πάμπλος Ζεμπάγιος ισοφάρισε για την Ολίμπια και στο… 93ο ο Χοσέ Κουινιόνεζ σημείωσε το νικητήριο γκολ. Πριν τις παραπάνω απίθανες εξελίξεις, ο Μάρκος Μονταΐνι είχε σημειώσει το 1-1 στο 66ο λεπτό, ενώ ο Αρνάλντο Καστορίνο είχε ανοίξει το σκορ υπέρ των Παραγουανών στο 45ο λεπτό.

Με μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Έμελετς συμπλήρωσε εννέα βαθμούς και άφησε την Ολίμπια στους επτά. Σε περίπτωση ισοπαλίας αμφότερες οι ομάδες θα έμεναν εκτός, καθώς η Φλαμένγκο είχε ήδη πάρει προβάδισμα με 3-0 κόντρα στην Λανούς και είχε το πλεονέκτημα στη διαφορά των γκολ σε σχέση με την Ολίμπια.

Οι Ουέλινγκτον, Ντέιβιντ και Λουίς Αντόνιο ήταν οι σκόρερ των Βραζιλιάνων, αλλά προκρίθηκαν, αποκλείστηκαν, προκρίθηκαν και τελικά… αποκλείστηκαν σε διάστημα έξι λεπτών! Μάλιστα Ροναλντίνιο ήταν εξαιρετικός κόντρα στην πρώτη ομάδα της Λανούς, καθώς ο Γκάμπριελ Σούρερ παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, αν και οι Αργεντινοί είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση. Οι οπαδοί, όμως, δεν στήριξαν την Φλαμένγκο, καθώς το γήπεδο ήταν μισοάδειο.