Δίκαιη νίκη για Ναϊμέγκεν

Μόνη στην όγδοη θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος έμεινε η Ναϊμέγκεν κερδίζοντας με 2-0 την Εξέλσιορ.

Η Ναϊμέγκεν ήταν καλύτερη παρά το μειονέκτημα της έδρας. Ωστόσο η Εξέλσιορ απώλεσε τη μεγαλύτερη ευκαιρία, πριν ο Λάσε Σόνε ανοίξει το σκορ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μούσα Καλίσε σημάδεψε το δοκάρι της εστίας της NEC και ο Κρίστιαν Βαντόζ διαμόρφωσε το 2-0 στο 85ο λεπτό «τιμωρώντας» τους γηπεδούχους για τη νέα χαμένη τους ευκαιρία. Παράλληλα η Ναϊμέγκεν άθροισε σαράντα βαθμούς και άφησε την Εξέλσιορ στους 18.

Εξέλσιορ: Ντε Ρούιτερ, Μπρέρσε, Νίβελντ, Ντε Γκραφ, Σέιμαν, Μπρούινς (66' Καλίσε), Άλμπεργκ, Φαν Ντίλεν, Γιάνγκα, Γιάνσεν (80' Φιλέτσια), Μάατσεν.
Ναϊμέγκεν: Μπάμπος, Φαν Ελίντεν, Κονμπόι, Νούιτινγκ, Βιλ (72' Σελέσι), Βαντόζ, Κόλβικ, Σόνε (88' Κμοβς), Φορ (80' Φαν Ντερ Φέλντεν), Τζορτζ, Ζέεφουικ.