Τρομακτική Βαγιεκάνο!

Μεγάλη εμφάνιση έκανε η Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία διέλυσε 6-0 την Οσασούνα και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της. Βλέπει Ευρώπη η Χετάφε, επικρατώντας 2-0 της Χιχόν.

Από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας ξέφυγε η Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία απέδειξε ότι αξίζει να βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν 6-0 την Οσασούνα στο «Βαγιέκας» κάνοντας ίσως την καλύτερή τους εμφάνιση για φέτος.

Ο Μοβίγια στο 5’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Μίκου με δύο ακόμα τέρματα (17’, 28’) να κάνει το 3-0. Ο Κόστα στο 36’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στην επανάληψη, ο Αρμεντέρος στο 57΄έκανε το 5-0, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Τίτο στο 79’.

Κοντά στις θέσεις της Ευρώπης παρέμεινε η Χετάφε, η οποία στο «Αλφόνσο Πέρεθ» επικράτησε 2-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν. Ο Μίκου στο 22’ άνοιξε το σκορ για τους Μαδριλένους, με τον Κάστρο στο 47’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, η Εσπανιόλ, παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Σοσιεδάδ και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στις θέσεις της Ευρώπης. Οι Βάσκοι, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Κορνέγια Ελ Πρατ» και προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα τέρματα του Κάρλος Βέλα (12’, 15’). Το αυτογκόλ του Ντεμίντοφ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως, άλλαξε τα πράγματα με την Εσπανιόλ να φτάνει στην ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα στο 47’ με τέρμα του Βάις.