Πλεονέκτημα για Σάντος και περιπέτειες για Φλαμένγκο

Η Σάντος πήρε 1-1 από την Ιντερνασιονάλ, η Φλαμένγκο ηττήθηκε με 3-2 από την Έμελετς, ενώ η Ατλέτικο Τζούνιορ κέρδισε με 3-0 το δικό της παιχνίδι στην πέμπτη αγωνιστική του Κόπα Λιμπερταδόρες και απέκλεισε την Γοδόι Κρουζ.

Οι κάτοχοι του τροπαίου συμπλήρωσαν δέκα βαθμούς με την ισοπαλία τους στην έδρα της Ιντερνασιονάλ. Ένα ωραίο γκολ με εκτέλεση φάουλ του Νέι άνοιξε το σκορ στο ένατο λεπτό, αλλά ο Άλαν Κάρντετς ισοφάρισε με κεφαλιά στο 66ο.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του πρώτου ομίλου:

1. Σάντος 10 (5 αγ.)
2. Ιντερνασιονάλ 8 (5 αγ.)
3. Δε Στρόνγκεστ 7 (4 αγ.)
4. Χουάν Άουριτς 0 (4 αγ.)

5 Απριλίου: Χουάν Άουριτς (ΠΕΡ)-Δε Στρόνγκεστ (ΒΟΛ)
19 Απριλίου: Χουάν Άουριτς (ΠΕΡ)-Ιντερνασιονάλ (ΒΡΑ)
19 Απριλίου: Σάντος (ΒΡΑ)-Δε Στρόνγκεστ (ΒΟΛ)

Η Φλαμένγκο μπορεί να άνοιξε το σκορ με τον Λέο Μούρα στο ένατο λεπτό, αλλά δεν συνέχισε το ίδιο θετικά λόγω... ενός παίκτη. Συγκεκριμένα, ο Λουτσιάνο Φιγκερόα ισοφάρισε στο 33ο λεπτό και και στο 82ο σε 1-1 και 2-2, αντίστοιχα. Στο μεταξύ, στο 42ο λεπτό είχε ισοφαρίσει ο Ντέιβιντ. Ωστόσο, η ισοπαλία δεν ήταν αρκετή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι με τον Φιγκερόα στις καθυστερήσεις, με το οποίο ο Φερνάντο Γκαϊμπόρ διαμόρφωσε το 3-2. Αμφότερες οι ομάδες ήθελαν μονάχα τη νίκη, οπότε το τελικό αποτέλεσμα σχεδόν «καταδίκασε» τους Βραζιλιάνους σε αποκλεισμό.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του δεύτερου ομίλου με την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής:

1. Λανούς (Αργεντινή) 10
2. Ολίμπια (Παραγουάη) 7
3. Έμελετς (Εκουαδόρ) 6
4. Φλαμένγκο (Βραζιλία) 5

12 Απριλίου: Φλαμένγκο-Λανούς
12 Απριλίου: Ολίμπια-Έμελετς

Πάντως, η Ατλέτικο Νασιονάλ εξασφάλισε την πρόκρισή στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες. Μάλιστα το 3-0 με γκολ των Χοσέ Βελέζ, Λουίς Παζ και Βλάντιμιρ Χερνάντεζ σε βάρος της Πενιαρόλ απέκλεισε και την Γοδόι Κρουζ από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του όγδοου ομίλου με την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής:

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1