Προβάδισμα για την Σάντος Λαγκούνα

Ισοπαλία με 1-1 απέσπασε η μεξικανική Σάντος Λαγκούνα στην έδρα του Τορόντο από τον Καναδά στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της CONCACAF Champions League.

Μπροστά σε 18.950 θεατές που βρέθηκαν στο «BMO Field», ο Χέρκουλες Γκόμεζ άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό. Ωστόσο, μόλις έξι λεπτά αργότερα ο αμυντικός των γηπεδούχων, Μιγκέλ Ασεβάλ, ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αμφότερες οι ομάδες έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, αλλά δεν άλλαξε το σκορ.

Αυτό, μάλιστα, δεν συνέβη μέχρι το τέλος του αγώνα, αν και στο 52ο λεπτό η Λαγκούνα έπρεπε να κερδίσει πέναλτι ύστερα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Άαρον Μοντ εντός της περιοχής της ομάδας του. Όσο δυνάμωνε η βροχή και ο αέρας, η ποιότητα του παιχνιδιού... έπεφτε. Πάντως, το Τορόντο έφτασε κοντά στο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Ακόμα, ο σκόρερ των γηπεδούχων αποχώρησε λόγω τραυματισμού στο 47ο λεπτό. Από την άλλη, ο Κάρλος Κουιντέρο «πλήρωσε» με κόκκινη κάρτα μία «σύρραξη» των ποδοσφαιριστών των δύο συλλόγων στο 90ό λεπτό, ενώ ο Οσμάρ Μάρες είχε δεχθεί επίσης απευθείας κόκκινη στο 73ο λεπτό!

Αν και ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες, η Σάντος Λαγκούνα πήρε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πλέον εκκρεμεί ο επαναληπτικός στο Μεξικό, ο οποίος θα κρίνει μία θέση στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής.

Τορόντο: Κόσιτς, Ασεβάλ (48' Μοντ), Έκερσλεϊ, Χάρντεν, Μόργκαν, Ντάνφιλντ, Ντε Γκούζμαν, Λαμπ, Κούβερμανς, Τζόνσον, Σόολσμα (71' Κοτέρα).
Σάντος Λαγκούνα: Σάντσεζ, Χόγιος, Μανχάρεζ (46' Ιμπάνιεζ), Μάρες, Γκαλίντο, Σαλίνας, Κρόσας, Οτσόα (60' Μορόνες), Κουιντέρο, Γκόμεζ (68' Μόντεζ), Σουάρεζ.

Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα