Αστέρας Μαχ. – Πάμισος 2-1

Πολύτιμο τρίποντο πήρε ο Αστέρας Μαχαιράδου απέναντι στον Πάμισο με 2-1, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Ζακύνθου ανέβηκε πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού και αναπτερώθηκαν οι ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Μετά το τέλος της αναμέτρησης, υπήρξε συμπλοκή των παικτών των δύο ομάδων, χωρίς το επεισόδιο να πάρει μεγάλη έκταση.

Ο Πάμισος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο 28’ να πάρει το προβάδισμα με δυνατό σουτ του Μπεγέτη. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 34’ με κεφαλιά του Βάλβη, ύστερα από κόρνερ του Προκόπη, ισοφάρισαν σε 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ματαράγκας βρέθηκε απέναντι από τον Καλλιντέρη, όμως ο τερματοφύλακας των Μεσσήνιων αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει για το δεύτερο γκολ και στο 50’ το σουτ του Νικολόπουλου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παμίσου. Το γκολ για τους νησιώτες ήρθε στο 88’, με σουτ του Ματαράγκα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ: Ρίκος, Μεμάι (83' Πήλικας), Βάλβης, Προκόπης (90'+4΄ Χριστοδουλόπουλος), Αρκαδιανός, Γούλιαρης, Μπάστας, Νικολόπουλος, Πάστρας (90'+1΄Σέλληνας), Ματαράγκας, Κακολύρης

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Καλλιντέρης, Καπακλής (79' Πολυμενέας), Κωτσάκης, Κουρεντζής, Κυριακόπουλος, Μωράκης, Πατσιώτης (59' Γεωργιόπουλος), Ζάκκας (74' Πετσόπουλος), Μπεγέτης, Ηλιόπουλος, Αντωνίου.

Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία στον 6ο όμιλο εδώ.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ