Γκέλες για τους πρωτοπόρους

Τη διαφορά της από την Μονπελιέ στους δύο πόντους αύξησε η Παρί Σεν Ζερμέν μετά την ισοπαλία της με 2-2 απέναντι στην Καέν και την ήττα της Μονπελιέ από τη Νανσί.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης σώθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στην Καέν, καθώς ισοφάρισε στο 91’ με τον Ζαλέ σε 2-2 και έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας. Νωρίτερα, ο Φρο στο 54’ είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Παστόρε στο 56’ να ισοφαρίζει. Ο Ερτό στο 71’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, για να έρθει ο Ζαλέ στο 91’ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα, η Μονπελιέ έχανε 1-0 από τη Νανσί και βρίσκεται πλέον δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή. Ο Χίλτον στο 43΄ αποβλήθηκε με τον Σταμπουλί στο 60’ να αφήνει τους φιλοξενούμενους με εννέα παίκτες. Τη νίκη στους γηπεδούχους, έδωσε ο Λουίς στο 63’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ακόμα μία ήττα για τη Μαρσέιγ, η οποία είδε τη Ντιζόν να επικρατεί 2-1 στο «Βελοντρόμ». Ο Ρεμί στο 11’ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους Μασσαλούς, με τον Σανκαρέ στο 25’ να ισοφαρίζει και τον Κακουτά στο 79’ με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική νίκη πήρε η Λοριάν, η οποία επικράτησε 2-1 της Μπρεστ. Ο Μπεν Μπασάτ στο 12’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μανγκά στο 52’ να ισοφαρίζει σε 1-1. Το τελικό αποτέλεσμα και τη νίκη στους γηπεδούχους, έδωσε ο Μονέ Πακέ στο 87’.

Σοκ στο τέλος για την Μπορντό απέναντι στην Αζαξιό καθώς ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις με τέρμα του Πουλάρντ. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 70’ ο Ντιαμπατέ είχε δώσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Τέλος, η Εβιάν επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-0 της Οσέρ στο «Αμπέ Ντεσάν». Ο Κάλενμπεργκ στο 8’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπεριγκό στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος.

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα