Θετικό ξεκίνημα για την Γοδόι Κρουζ

Ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες η Γοδόι Κρουζ με 1-0 σε βάρος της Πενιαρόλ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 51ο λεπτό από τον Ντιέγκο Βιλάρ. Συνολικά η ομάδα της Αργεντινής ήταν ανώτερη, αλλά η Πενιαρόλ του Φαμπιάν Εστογιανόφ θα μπορούσε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, αν ήταν περισσότερο τυχερή.

Συνολικά ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Γοδόι ευνοήθηκε από το γρήγορο της γκολ στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Στο 59ο λεπτό, μάλιστα, ο Αλεχάντρο Γκονζάλεζ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, κάτι που ελαχιστοποίησε τις δυνατότητες των Ουρουγουανών.

Έτσι βρέθηκε στην κορυφή του όγδοου ομίλου της διοργάνωσης η Γοδόι Κρουζ, μαζί με την Ατλέτικο Νασιονάλ. Από την πλευρά της, η Πενιαρόλ ισοβαθμεί με την Ουνιβερδιδάδ της Χιλής στους μηδέν βαθμούς.

Γοδόι Κρουζ: Τόρικο, Ρούσο, Σιγκάλι, Σάντσεζ, Γκαρσία, Ολμέντο, Βιλάρ (73' Κεμπάγιος), Ρόχας, Λερτόρα (45' Φαλκόν), Ραμίρεζ, Καστιγιόν (82' Καρούσο).
Πενιαρόλ: Καρίνι, Ροντρίγκεζ, Άλβεζ (66' Πέδρο), Γκονζάλεζ, Βαλντέζ, Εστογιάνοφ, Αγκουιάρ (80' Ζαμπράνα), Φρέιτας, Κριστοφόρο, Ζαλαγέτα, Πέρεζ (64' Φερνάντεζ).

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι