Με Ζάμπια στα ημιτελικά η Γκάνα

Στην παράταση επικράτησε 2-1 η Γκάνα της Τυνησίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ζάμπια.

Για τρίτη συνεχόμενη φορά στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα βρίσκεται η Γκάνα η οποία έκαμψε την αντίσταση της Τυνησίας στην παράταση, επικρατώντας 2-1. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Ζάμπια για μία θέση στο μεγάλο τελικό.

Ο Μενσά στο 10’ άνοιξε το σκορ για τα «μαύρα αστέρια» με τους Τυνήσιους να φτάνουν στην ισοφάριση με τέρμα του Κελιφά στο 42’ που έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.

Στην παράταση ο Τζόρνταν Αγιού στο 101’ έδωσε τη νίκη στη Γκάνα που την έστειλε για τρίτη συνεχόμενη φορά στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η Τυνησία τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Αμπντελνούρ αποβλήθηκε στο 109’.

Νωρίτερα το Μάλι πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 5-4 απέναντι στη Γκαμπόν, με τον αμυντικό του Παναθηναϊκού, Καντέ να σκοράρει στη διαδικασία των πέναλτι.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα
Παναθηναϊκός: «Έκλεισε» το… σπίτι της Μακάμπι στο Βελιγράδι και τώρα έχει ΟΑΚΑ