Ελπιδοφόρος-Ρόδος 4-0

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στην κορυφή του 8ου ομίλου ο Ελπιδοφόρος, καθώς επικράτησε 4-0 της Ρόδου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας της Κηφισιάς ήταν ο Βέρμπης, ο οποίος σημείωσε και τα τέσσερα τέρματα της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί πως τα «ελάφια» ήταν αρκετά ταλαιπωρημένα από ένα ταξίδι 20 ωρών με το καράβι, το οποίο μάλιστα καθυστέρησε να φτάσει στον Πειραιά. Η αποστολή των Ροδιτών έφτασε στο «Ζηρίνειο» ένα τέταρτο πριν τη σέντρα, ενώ το παιχνίδι ξεκίνησε με πέντε λεπτά καθυστέρηση.

Στα του αγώνα, ο Ελπιδοφόρος κυριάρχησε απόλυτα, με τον Βέρμπη σε μεγάλα κέφια να σκοράρει με κάθε τρόπο. Στο 19’ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από σέντρα του Στασινού. Στο 40’ έκανε το 3-0 με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 45’ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Τόππου και σε κενή εστία έκανε το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και στο 65’ ο Βέρμπης ολοκλήρωσε τον προσωπικό του θρίαμβο με προσωπική ενέργεια κι εύστοχο πλασέ.

ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΣ: Ιωσήπου, Στασινός (69’ Στέλλας), Λίτσος, Λυμπέρης, Καραμπίλας, Κορακάκης, Ευσταθίου (60’ Κάρος), Γκουτσούλας (54’ Ντούμος), Καραμέρης, Βέρμπης, Κακλαμάνος

ΡΟΔΟΣ: Τόππος, Καταπόδης, Δανάς, Κιλασίν, Πελέκης, Θαμνόπουλος, Γκινής, Καλημέρης (57’ Καρπαθάκης), Ορφανίδης, Φράγκος (67’ Παπαδόπουλος), Γιωργάς (67’ Διακοβασιλείου).