Εθνικός Σοχού – Ηρακλής 1-0

Την επιθετική δυστοκία του και την κούραση πλήρωσε ο Ηρακλής, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από τον Εθνικό Σοχού, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι «κυανόλευκοι» ήθελαν να πετύχουν το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα και μπήκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι και με ανεβασμένη ψυχολογία στο πρώτο ημίχρονο. Αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν από μία καλή στιγμή στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο τα σουτ των Πεχλιβανίδη και Τσιλιανίδη πέρασαν άουτ.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ηρακλής είχε την ευκαιρία να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια, αλλά η προσπάθεια του Τσιλιανίδη, πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν κάποια καλή στιγμή, μέχρι το 61’ και 67’, που ο Εθνικός Σοχού έκανε αισθητή την παρουσία του, αλλά ο Παπαδόπουλος  «κατέβασε» ρολά, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Ωστόσο, ο Έλληνας γκολκίπερ δεν μπόρεσε να αποκρούσει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Βαχαμελίδης στο 79’, κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-0 για τους γηπεδούχους, αφού ο κουρασμένος Ηρακλής δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΟΧΟΥ: Καλογεράκης, Λαγγίζος (22΄ λ.τρ. Σταυρίδης), Κουρούπης, Βουλβούρης, Τσιτσιπλάνης, Κοσμίδης, Σταμπουλής, Πεχλιβανίδης, Κολόκας (63΄ Ανδρεάδης), Βαχαμελίδης, Καραγιώργης (86΄ Κοτσανίκος).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κουτσιώλης, Γαλάνης, Φοιτάς, Πόπτσης, Βεδούσης, Κρυστάλλης (77΄ Λεφίδης), Στεργιανάς, Τσιλιανίδης, Σαράφογλου, Μαυρίδης (63΄ Κουλιούδης).

Πανό των οπαδών της Ντόρτμουντ για τον ελληνικό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας
Παναθηναϊκός AKTOR: Πρόκριση δια πυρός και σιδήρου στην "Πυλαία" και τώρα Final-4
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ρίτσαρντς και Ιμπόρα παρόντες στη Λεωφόρο
Σέλτικ: Φιέστα με πρωταγωνιστή τον Άγιο Βασίλη! (vids)