Προβάδισμα για Νασιονάλ

Αν και δέχθηκε γκολ στο... 96ο λεπτό, η Νασιονάλ απέσπασε ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στον πρώτο ημιτελικό του Taca de Portugual.

Τα «λιοντάρια» έχουν την ευκαιρία να προσθέσουν άλλο ένα Κύπελλο στην συλλογή τους από την στιγμή που αποκλείστηκαν πρόωρα Πόρτο και Μπενφίκα, αλλά πρώτα πρέπει να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Νασιονάλ. Μάλιστα καλούνται να προκριθούν εκτός έδρας, αφού παραχώρησαν ισοπαλία με 2-2 στο πρώτο ματς.

Θα μπορούσαν να ήταν... χειρότερα, αφού στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε ο Σάαρς με πέναλτι για τους γηπεδούχους. Άλλωστε η Σπόρτινγκ έμεινε πίσω με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο λόγω τερμάτων των Ροντόνο και Καντέιας, ενώ ο Φαν Φολσβίνκελ αποβλήθηκε στο 11ο λεπτό.

Η αριθμητική ισορροπία επήλθε στο 67ο λεπτό με την κόκκινη στον Μαδέιρα και τα «λιοντάρια» έφθασαν στο 2-2, το οποίο δεν είναι θετικό αποτέλεσμα σε διπλές αναμετρήσεις, αλλά είναι... καλύτερο από το 0-2. Πριν το πέναλτι του Σάαρς, στο 75ο λεπτό είχε μειώσει σε 2-1 ο Ελίας.

Αύριο (12/01) η Ακαντέμικα θα υποδεχθεί την Ολιβεϊρένσε στον άλλον ημιτελικό της διοργάνωσης, ενώ οι επαναληπτικοί θα διεξαχθούν στις 8 Φεβρουαρίου.

Πετρούνιας: «Με δανεικά στο Παγκόσμιο του 2014»
Παναθηναϊκός: Παρελθόν ο Τερίμ, αναλαμβάνει ο Κόντης
Champions League: Ο Λένι Κράβιτς στο σόου του τελικού
Τένις: Ήττα με ανατροπή για τον Τσιτσιπά στη Ρώμη