Καρλόβασι – Ρόδος 2-4

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Ρόδο επί του Καρλοβασίου με 4-2, για την 9η αγωνιστική του 8ου ομίλου.

Πλούσιο θέαμα προσέφεραν Καρλόβασι και Ρόδος στη μεταξύ τους αναμέτρηση, καθώς μόλις στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν πέντε τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4’, όταν ο Γκίνης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα η Ρόδος άρχισε να κάνει εφιαλτική, για τους Σαμιώτες, την εξέλιξη του αγώνα, καθώς ο Φράγκος πέρασε τον τερματοφύλακα κι έκανε το 2-0. Στο 18’ το Καρλόβασι ξαναμπαίνει προσωρινά στο παιχνίδι, μετά το γκολ του Τάγια, που έκανε το 2-1.

Ωστόσο, ελάχιστα αργότερα, στο 22’ ο Φράγκος «ξαναχτύπησε» και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, για να έρθει στο 32’ ο ίδιος παίκτης και να κάνει το 4-1, πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του τέρμα.

Το μόνο που κατάφερε το Καρλόβασι στην επανάληψη ήταν να μειώσει στο 79’, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαυρέλου. Οι γηπεδούχοι μάλιστα στο 81΄έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Δριτσάκη για σκληρό μαρκάρισμα, ενώ είχαν την ευκαιρία να μειώσουν κι άλλο το σκορ, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε στο 91’ ο Καραμαρούδης δεν ήταν εύστοχο.

Να σημειώσουμε ότι για τη συγκεκριμένη φάση ο διαιτητής απέβαλε τον Καταπόδη, με τη Ρόδο να ολοκληρώνει επίσης το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, ενώ το ντεμπούτο του με τη Ρόδο έκανε ο Καλημέρης, το νέο μεταγραφικό απόκτημα.

ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ: Μουντζούρης, Ζορμπάς, Μαυρέλος, Γιασκουλίδης, Κατσιλιέρης, Βριτσάκης, Μαρτζάβας, Μελενικιότης, Ντάγιας (40’ Πουφογιάννης), Καραμαρούδης, Καντσιάνης.

ΡΟΔΟΣ: Τόππος, Καταπόδης, Καντιμοίρης, Πατούχος (λ. τρ. 57’ Σότα), Κιλασί, Θαμνόπουλος (80’ Καλημέρης), Πελέκης (20’ λ. τρ. Καρπαθάκης), Φράγκος, Ορφανίδης,  Γκινής, Σκαρλάτος.

Γκριμάου: «Ο μεγαλύτερος αγώνας που έχουμε δώσει φέτος»
Παναθηναϊκός Aktor: Σλούκας σημαίνει… Final-4
Παναθηναϊκός Aktor: Τα 11 +1 Final-4 του “τριφυλλιού”
Στο Βερολίνο θα είναι ωραία με το 7ο παρέα -Οι "πράσινοι" επέστρεψαν στο Final-4