Ιδανική πρεμιέρα για τους Νέους του Πλατανιά

Οι Νέοι του Πλατανιά Χανίων επικράτησαν 2-1 στη Φωκίδα του Φωκικού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Νέων της Football League.

{textlink02}

Ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα Νέων πραγματοποίησε ο Πλατανιάς κερδίζοντας με σκορ 2-1 τον Φωκικό μέσα στη Φωκίδα! Σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Πασβάντη που ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της με τη… φόρα που τη διέκρινε από τα ενθαρρυντικά αποτελέσματα που είχε αποσπάσει στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, ήταν ο Ντούπης και ο Μπινιχάκης.

Το πρώτο γκολ που έδωσε και το προβάδισμα στον Πλατανιά (0-1), σημειώθηκε στο 55ο λεπτό με κεφαλιά ύστερα από ενέργεια του Βαγιωνάκη ενώ το 0-2, ήρθε 20 λεπτά αργότερα, με τον Μπινιχάκη να τραυματίζεται στο σαγόνι από την έξοδο που πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας του Φωκικού και να γίνεται αναγκαστικά αλλαγή.

Η μείωση του σκορ ήρθε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, γκολ που σημειώθηκε από τον Κοντογιώργο και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Η εμφάνιση του Πλατανιά ήταν εξαιρετική καθώς, ειδικά στο β’ ημίχρονο, χάθηκαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, όπως άλλωστε αποδεικνύεται από το ότι είχαν δοκάρι στο 57’ ο Γαλανίδης και στο 63’ ο Κονονένκο.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες, με βροχή και δυνατό αέρα που δυσκόλεψε πολύ τα παιδιά και των δύο ομάδων.

Φωκικός: Λαγκουράκης, Λίβας, Ζαχαρόπουλος, Καρδαράς, Κοντογιώργος, Παπαγεωργίου, Τζάτζε, Γεωργουσόπουλος, Χατζηδημητράκης, Κόκκινος, Φαρδέλος. Έπαιξαν και οι: Βαβάτσικος, Σουμελάς, Φαρμάκης.

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Μπασιαδάκης (88’ Ντακάκης), Γαλανίδης, Μιχαήλ, Πατρικάκης, Κονονένκο, Ροκάκης, Ντούπης, Βαγιωνάκης, Μπινιχάκης (75’ Λέττας), Περδικάκης (88’ Μαγαράκης).

Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena