Πλησιάζει... Europa η Ντεν Χάαγκ

Στα τέσσερα παιχνίδια επέκτεινε το αήττητο της σερί η Ντεν Χάαγκ, αφού κέρδισε με 2-0 την Χέρακλες στο πρώτο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Ουίλι Όβερτουμ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού, αλλά δεν ολοκλήρωσε σωστά την ενέργεια του και προκάλεσε αντεπίθεση των γηπεδούχων. Αυτή ολοκληρώθηκε με γκολ του Μάικ Φαν Ντούιενεν στο όγδοο λεπτό. Στο 82ο λεπτό, αφού αμφότερες οι ομάδες έφθασαν κοντά σε γκολ, ο Λεξ Ίμερς διαμόρφωσε το 2-0 ύστερα από μπαλιά του Τζον Βέρχοεκ, ο οποίος είχε μόλις εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο σαν αλλαγή.

Το 2-0 έφερε την Ντεν Χάαγκ στους 21 βαθμούς και στην ένατη θέση της Eredevisie. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους είκοσι πόντους.

Ντε Χάαγκ: Κουτίνιο, Άμι, Σουπουσέπα, Καμ, Ίμερς, Τσέρι (77' Έλμπερς), Βίσερ, Μπουσαμπούν, Χότσερ (42' Λέουβιν), Τόορνστρα, Φαν Ντούιενεν (81' Βέρχοεκ).
Χέρακλες: Πάσβιρ, Φαν Ντερ Λίντεν, Τζάλο, Κουανσά (65' Αλμουμπαράκι), Μπρέκερς, Όβερτουμ, Βεγίνοβιτς, Ρίενστρα, Ντα Σίλβα (46' Αρμεντέρος), Πλετ, Ντουάρτε.