Στην κορυφή ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ «ανέβηκε» στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος με το 4-1 σε βάρος της Βίτεσε, έστω με ένα παιχνίδι παραπάνω.

Πάντως τα γκολ καταγράφηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι φιλοξενούμενοι «άντεξαν» στα πρώτα 53 λεπτά. Στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ο Έρικσεν άνοιξε το σκορ. Ακολούθησε ο Μποέριγκτερ στο 62ο λεπτό. Στην συνέχεια, ο Σίγκορσον έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη με δύο δικά του γκολ στο 63ο και 71ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Άρνεμ ήταν να μειώσει στο 89ο λεπτό με τον Μπάτνερ. Φυσικά αυτό δεν εμπόδισε τους «πρωτευουσιάνοι» να φθάσουν στους δέκα βαθμούς με την αποψινή τους νίκη.