Μουντιάλ 2022: Ιστορικό γκολ ο Ζιρού, μετά την τεράστια ευκαιρία των Πολωνών (Videos)

Μουντιάλ 2022: Η Πολωνία έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί, η Γαλλία το έκανε με τον Ολιβιέ Ζιρού να γίνεται ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία των «τρικολόρ».

Τέρμα τεράστιας σημασίας απ’ τον Ολιβιέ Ζιρού για τη Γαλλία κόντρα στην Πολωνία. Ο στράικερ της Μίλαν στο 44ο λεπτό, δέχτηκε την πάσα του Εμπαπέ εντός περιοχής, γύρισε υπέροχα και πλάσαρε στην απέναντι γωνία, μην αφήνοντας περιθώρια στον Σέζνι κάνοντας το 1-0.

Το γκολ αυτό ήταν το 52ο του Ζιρού στην καριέρα του με τα χρώματα της Εθνικής Γαλλίας. Έγινε λοιπόν ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία των «τρικολόρ», ένα τεράστιο επίτευγμα για έναν υποτιμημένο επιθετικό που κάνει θραύση εδώ και αρκετά χρόνια στο κορυφαίο επίπεδο.

Δείτε το ιστορικό γκολ του Ζιρού:

Πριν γραφτεί ιστορία απ’ τον Ζιρού, η Πολωνία θα μπορούσε κάλλιστα να έχει πάρει αυτή το προβάδισμα. Ήταν το 39ο λεπτό, όταν ο Ζιελίνσκι έκανε δύο σουτ, είδε τον Γιορίς να κάνει εκπληκτική επέμβαση και στη συνέχεια το σουτ του Καμίνσκι σταμάτησε πάνω στη γραμμή ο Βαράν!

Δείτε την τεράστια ευκαιρία των Πολωνών:

Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67