Αργεντινή - Βέλγιο: Έξι γκολ στον Κουρτουά ο Μέσι! (photos)

Πολλά στον Λιονέλ Μέσι βασίζει η Αργεντινή προκειμένου να νικήσει το Βέλγιο στον μεταξύ τους προημιτελικό για το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2014 της Βραζιλίας.

Ο Αργεντινός επιθετικός της Μπαρτσελόνα έχει έναν καλό οιωνό ώστε να σκοράρει και να βοηθήσει την ομάδα του να επικρατήσει των «κόκκινων διαβόλων» στο Μουντιάλ 2014 της χώρας της Σάμπα.

Ο Μέσι έχει βάλει έξι γκολ στην καριέρα του στον τερματοφύλακα των Βέλγων, Τιμπό Κουρτουά, συμπεριλαμβανομένου ενός χατ - τρικ στη νίκη των Καταλανών με 5-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στο ισπανικό πρωτάθλημα στις 24 Σεπτεμβρίου του 2011.

Βέβαια, το πρώτο γκολ του ματς το έβαλε ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης για την «Αλμπισελέστε», αλλά ακόμη είναι πολύ νωρίς στο παιχνίδι και δεν αποκλείεται να χρειαστεί να βρει δίχτυα και ο Μέσι για να προκριθούν οι Αργεντινοί στα ημιτελικά.

Είναι αξιοσημείωτο, ότι μέχρι στιγμής το Βέλγιο δεν έχει σκοράρει κανένα από τα έξι τέρματά που έχει σημειώσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο πριν από το 70ό λεπτό.