Βέλγιο - Αλγερία 2-1: Με το «δεξί» και με ανατροπή (photos)

Με τις εμπνεύσεις του Μαρκ Βίλμοτς να δικαιώνονται απόλυτα το Βέλγιο ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στον αγώνα με την Αλγερία και νίκησε 2-1 κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου

Όταν στις δηλώσεις του πριν την πρεμιέρα του Βελγίου ο Βίλμοτς δήλωσε ότι τα περισσότερα γκολ σημειώνουν οι παίκτες του που έρχονται από τον πάγκο, μάλλον δεν είχε στο μυαλό του αυτό που θα συνέβαινε στον αγώνα με την Αλγερία.

Η Αλγερία του Βαχίντ Χαλίλχοζτς ήταν άριστα διαβασμένη στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο ημίχρονο κατόρθωσε όχι μόνο να κρατήσει πολύ εύκολα ανέπαφη την εστία της, αλλά και να βρει τον τρόπο να ανοίξει το σκορ.

Στο 24', ο Βερτόγκεν ανέτρεψε πεντακάθαρα τον Φεγκουλί και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση. Ο ποδοσφαιριστής της Βαλένθια εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών σωστά και άνοιξε το σκορ.

Στο ημίχρονο ο Βίλμοτς έβαλε τον Μέρτενς στη θέση του κακού Τσαντλί, ενώ λίγο αργότερα πέρασε στο γήπεδο τον Φελαϊνί. Αυτές έμελλε να είναι και οι αλλαγές που θα κρίνουν το αποτέλεσμα... Αρχικά στο 70' ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Μπολί για την ισοφάριση και δέκα λεπτά αργότερα ο Μέρτενς έδωσε με φοβερό σουτ τους τρεις βαθμούς στο Βέλγιο.

Πλέον οι Βέλγοι βρίσκονται κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση, με την Αλγερία να μένει με την πικρή γεύση της καλής εμφάνισης...

Το φύλλο αγώνα του Βέλγιο - Αλγερία

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το virtual γήπεδο του Onsports.

Ως πότε μπορούν να κάνουν διακοπές όσοι πήραν επιταγές κοινωνικού τουρισμού για το 2023
Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα