Φτωχή νίκη (1-0) για την Ιαπωνία (video+photos)

Η αντίπαλος της εθνικής μας στο Μουντιάλ της Βραζιλίας νίκησε 1-0 την Κύπρο σε φιλικό ματς που έγινε σήμερα στην πόλη Σαϊτάμα στο πλαίσιο του Κιρίν Καπ.

H oμάδα του Πάμπου Χριστοδούλου ξεκίνησε αρκετά καλά πίεσε την Ιαπωνία στα πρώτα λεπτά χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.
Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι και στο 9΄ ο Κωνσταντίνου απέκρουσε χωρίς δυσκολία το μακρινό σουτ του Ναγκατόμο, ενώ έξι λεπτά αργότερα σταμάτησε ανάλογη προσπάθεια του Καγκάβα.

Στο 21΄ ο Λαμπάν επιχείρησε το πρώτο σουτ προς την αντίπαλη εστία, το οποίο ωστόσο έφυγε άουτ, με τους Ιάπωνες να απαντούν στο 29΄, όταν ο Κωνσταντίνου απέκρουσε το σουτ του Χόντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα τελείωνε χωρίς τέρματα, ο Ουτσίντα μετά από φάση διαρκείας με διπλή προσπάθεια έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 50΄ όταν μετά το σουτ του Κακιτάνι ο Κωνσταντίνου απέκρουσε ασταθώς και ο Χαραλάμπους κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της κυπριακής εστίας.

Νέα καλή στιγμή για τους Ιάπωνες στο 56΄ με το σουτ Ναγκατόμο να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω ενώ ακολούθησαν μέσα σ' ένα δίλεπτο δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του Κύπριου γκολκίπερ Πάνου Κωνσταντίνου που αρχικά στο 67΄ είπε όχι στο σουτ του Καγκάβα, κι ένα λεπτό αργότερα συνεχεία, στο 68΄, όταν απέκρουσε το σουτ του Χασέμπε. Δώδεκα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είπε όχι και στον Χόντα.
Τίποτα δεν άλλαξε καθώς η κυπριακή ομάδα είχε πολύ καλή ευκαιρία στο 85', με τον Στυλιανού να αστοχεί από κοντά αλλά από αρκετά πλάγια θέση.

Η αντίπαλος της εθνικής μας ομάδας στο Μουντιάλ της Βραζιλίας ήταν ανώτερη αλλά για μία ακόμα φορά παρουσίασε μία αξιοπρόσεκτη επιθετική δυστοκία.
Ήταν το τελευταίο τεστ επί πατρίου εδάφους γθια την ομάδα του Αλμπέρτο Τζακερόνι που αύριο ταξιδεύει για τις ΗΠΑ όπου θα κάνει το τελευταίο μέρος της μουντιαλικής της προετοιμασίας και θα δώσει δύο φιλικά κόντρα στις Κόστα Ρίκα και Ζάμπια στις 2 και 6 Ιουνίου αντίστοιχα.

Ιαπωνία: Καβασίμα, Ουτσίντα (46΄ Σακάι), Μορισίγκε, Κόνο (46΄ Γιοσίντα), Ναγκατόμο, Έντο (46΄ Χασέμπε), Γιαμαγκούτσι, Οκαζάκι, Χόντα, Καγκάβα, Κακιτάνι.

Κύπρος : Κωνσταντίνου, Μερκής, Ηλίας Xαραλάμπους (70΄ Βασιλείου), Στυλιανού, Αγγελής, Μάριος Νικολάου (83' Αρέστη), Χάρης Κυριάκου (54΄ Ρουσιάς), Λαμπάν (65΄ Ντομπρασίνοβιτς), Μακρίδης (90' Σιέλης), Εφραίμ, Μυτίδης (72΄ Σωτηρίου).