Προκριματικά Μουντιάλ: «Τρίποντο» με αίμα για Λιβύη

Η έδρα άλλαξε την ύστατη ώρα, αλλά οι τραγικές εξελίξεις στη Λιβύη δεν εμπόδισαν τους διεθνείς ποδοσφαιριστές να εξασφαλίσουν πολύτιμο 2-0 επί του ελλιπέστατου Τόγκο.

Το ματς επρόκειτο να γίνει στην Τρίπολη, αλλά οι παίκτες του Τόγκο αρνήθηκαν να ταξιδέψουν στην πόλη με αφορμή επεισόδια, που προκάλεσαν τον θάνατο 31 διαδηλωτών. Μάλιστα, οι Αλάιξις Ρομάο και Τζόναθαν Αγίτε αρνήθηκαν να ταξιδέψουν και στο προάστιο της πρωτεύουσας, Μπενγκάζι, όπου ορίστηκε τελικά η αναμέτρηση, ενώ ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ είναι ούτως ή άλλως εκτός εθνικής.

Πάντως ματς έγινε και η Λιβύη προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με πέναλτι του Φαϊσάλ Αλ Μπαντρί, ενώ στο 18ο λεπτό διαμορφώθηκε και το 2-0 κατόπιν... πανέμορφου αυτογκόλ του Κομλάν Αμεγιού. Έτσι οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης, ενώ το Τόγκο έμεινε στα παράπονα για την έδρα διεξαγωγής και αποκλείστηκε από το επόμενο Μουντιάλ.

Παρακάτω ο «χάρτης» του δεύτερου προκριματικού γύρου της ζώνης CAF:
Πρώτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Αιθιοπία 10, Νότια Αφρική 8, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3, Μποτσουάνα 1.

Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Τυνησία 10, Σιέρα Λεόνε 5, Ισημερινή Γουινέα 4, Πράσινο Ακρωτήριο 3.

Τρίτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Ακτή Ελεφαντοστού 10, Τανζανία 6, Μαρόκο 5, Γκάμπια 1.

Τέταρτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Ζάμπια 10, Γκάνα 9, Λεσότο 2, Σουδάν 1.

Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Κονγκό 10, Μπουρκίνα Φάσο 6, Γκαμπόν 4, Νίγηρας 3.

Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Νιγηρία 9, Μαλάουι 7, Ναμίμπια 5, Κένυα 3.

Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Αίγυπτος 12 , Γουινέα 7, Μοζαμβίκη 2, Ζιμπάμπουε 1.

Όγδοος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Αλγερία 9, Μάλι 7, Μπενίν 4, Ρουάντα 2.

Ένατος Όμιλος
Λιβύη-Τόγκο 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Λιβύη 9, Καμερούν 6 (4 αγ.), Δημοκρατία του Κονγκό 5 (4 αγ.), Τόγκο 4.

Δέκατος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Σενεγάλη 6, Ουγκάντα 5, Λιβερία 4, Ανγκόλα 4.

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2014 μέσω διπλών αγώνων-μπαράζ (σ.σ. πέντε ζευγάρια).

Ολυμπιακός: Το πλάνο Μεντιλίμπαρ για Άστον Βίλα - Πίστη για Super League,τελικό Conference League
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (30/04) - Με Game 3 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025