Προκριματικά Μουντιάλ: «Δωράκια» για Γκάνα στο Σουδάν (video)

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στον τελικό προκριματικό γύρο της αφρικανικής ζώνης για το επόμενο Μουντιάλ πραγματοποίησε η Γκάνα με το 3-1 στο Σουδάν.

Εκμεταλλεύτηκε, πάντως, αρνητική παρουσία του τερματοφύλακα και αρχηγού των γηπεδούχων, Εχάμπ Μοχάμεντ Αμπντελφατά, ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς και να αποκτήσει προβάδισμα στο τέταρτο γκρουπ. Τα συνεχόμενα λάθη εκμεταλλεύτηκε ο αρχηγός της Γκάνα, Ασαμόα Γκίαν, πετυχαίνοντας δύο γκολ και ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών της εθνικής ομάδας του, ενώ ο Σουλέι Μουντάρι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 89ο λεπτό. Επίσης, στο 30ό λεπτό, ο Μουνταντίερ Αλ Ταγιέμπ ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, η οποία συνδυάστηκε με αποβολή του Ρίτσαρντ Μπόατενγκ της Γκάνα.

Νωρίτερα ολοκληρώθηκε ματς του ένατου ομίλου, στο οποίο η Λιβύη παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στη Δημοκρατία του Κονγκό. Οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν εντός των συνόρων της πατρίδας του για πρώτη φορά σε τέσσερα χρόνια, έχασαν πέναλτι στο 13ο λεπτό και γενικότερα διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν τρεις βαθμούς, που θα τους έφερναν στην κορυφή του γκρουπ.

Παρακάτω ο «χάρτης» του δεύτερου προκριματικού γύρου της ζώνης CAF:
Πρώτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αιθιοπία 7, Νότια Αφρική 5, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3, Μποτσουάνα 1.

Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Τυνησία 9, Σιέρα Λεόνε 4, Ισημερινή Γουινέα 4, Πράσινο Ακρωτήριο 0.

Τρίτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Ακτή Ελεφαντοστού 7, Τανζανία 6, Μαρόκο 2, Γκάμπια 1.

Τέταρτος Όμιλος
Σουδάν-Γκάνα 1-3
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Γκάνα 9 (4 αγ.), Ζάμπια 4, Σουδάν 4 (4 αγ.), Λεσότο 2.

Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Κονγκό 9, Μπουρκίνα Φάσο 3, Νίγηρας 3, Γκαμπόν 3.

Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Νιγηρία 8, Μαλάουι 6, Ναμίμπια 4, Κένυα 2.

Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αίγυπτος 9 , Γουινέα 4, Μοζαμβίκη 2, Ζιμπάμπουε 1.

Όγδοος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αλγερία 6, Μάλι 6, Μπενίν 4, Ρουάντα 1.

Ένατος Όμιλος
Λιβύη-Δημοκρατία του Κονγκό 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Καμερούν 6, Λιβύη 6 (4 αγ.), Δημοκρατία του Κονγκό 5 (4 αγ.), Τόγκο 1.

Δέκατος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Σενεγάλη 5, Λιβερία 4, Ανγκόλα 3, Ουγκάντα 2.

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2014 μέσω διπλών αγώνων-μπαράζ (σ.σ. πέντε ζευγάρια).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (24/04) - Πού θα δείτε ΑΕΚ-Παναθηναϊκός, Super League, Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009