Ναντ-Ολυμπιακός 2-1: Έδωσε δικαίωμα και το πλήρωσε (photos+videos)

Ναντ-Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με το… αριστερό τις υποχρεώσεις τους στο Europa League καθώς ηττήθηκαν 2-1 στο «Λα Μποζουάρ» μετά από γκολ του Γκεσάν στο 93’ σε μία φάση που προκάλεσε αντιδράσεις από τους Πειραιώτες.

Ναντ-Ολυμπιακός. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν στον 7ο όμιλο της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, μια και έδωσαν πολλά δικαιώματα στους Γάλλους και στο τέλος το πλήρωσαν με το τέρμα του Γκεσάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πάντως, οι άνθρωποι του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την φάση του δεύτερου τέρματος των γηπεδούχων, καθώς στην αρχή ο Αμπουμπακάρ Καμαρά δέχθηκε ένα χτύπημα στο πρόσωπο, αλλά ο διαιτητής του αγώνα δεν διέκοψε τη ροή, με αποτέλεσμα στο τέλος ο Γκεσάν να νικά τον Βατσλίκ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Ο Μοχάμεντ ήταν αυτός που είχε ανοίξει το σκορ στο 37’ με όμορφο πλασέ, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν μ’ ένα επικό αυτογκόλ του Μουτουσαμί, όμως, στην συνέχεια, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη μπάλα μακριά από την εστία τους, με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να «κατασκηνώνουν» έξω από την περιοχή τους και στο τέλος να τους πληγώνουν.

Δυναμικά η Ναντ

Εξαιρετική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί της Ναντ στην αρχή του αγώνα, με την ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Τόμας Βατσλίκ. Μάλιστα, μόλις στο 2ο λεπτό οι Γάλλοι απείλησαν με τον Απιά να κάνει το σουτ, αλλά ο πορτιέρο του Ολυμπιακού απέκρουσε, ενώ είχε και σωστή αντίδραση στην δεύτερη «απειλή» του Μοχάμεντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς το «συγκρότημα» του Κάρλος Κορμπεράν να αδυνατεί να κρατήσει τη μπάλα και κατ’ επέκταση να έχει καλή κυκλοφορία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα «καναρίνια» να έχουν την κατοχή, αλλά η επόμενη απειλή της ήταν στο 27’ με τον Μπλας, που έκανε το σουτ αλλά πέρασε άουτ.

Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα, οι προσπάθειες της Ναντ καρποφόρησαν με τον Μοχάμεντ να νικά τον Τόμας Βατσλίκ για το 1-0. Ο Μπλας ήταν αυτός που έκανε την κάθετη μπαλιά και ο Αιγύπτιος με όμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των «ερυθρόλευκων».

Οι Γάλλοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 35’ η κεφαλιά του Γκαναγκό, πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μοχάμεντ, δύο λεπτά αργότερα. Ο επιθετικός «μονόλογος» των Γάλλων διακόπηκε στο 39’ με τρομερή χαμένη ευκαιρία του Άβιλα, που βρέθηκε σε θέση βολής από τα δεξιά, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

«Απάντηση» με επική γκάφα

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα και να αναζητά τον τρόπο που θα τον φέρει κοντά στην ισοφάριση. Μάλιστα, οι Πρωταθλητές Ελλάδας ευτύχησαν να ισοφαρίσουν (1-1) μ’ ένα τρομερό αυτογκόλ στο 50’. Ο Μπιέλ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Λαφόντ έκανε τραγική έξοδο, η μπάλα βρήκε στον Μουτουσαμί, που αιφνιδιάστηκε και κατέληξε στο βάθος της εστίας της Ναντ.

Η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει, αλλά στο 55’ το πλασέ του Μπλας δεν βρήκε στόχο και δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η πίεση της Ναντ συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να χάνουν σωρεία ευκαιριών.

Στο 59’ ο Τζιρότο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 74’ ο Μοχάμεντ απείλησε και πάλι, όταν πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Τόμας Βατσλίκ έδιωξε με υπερπροσπάθεια σε κόρνερ. Στο 81’ ο Παλουά απείλησε από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Τόμας Βατσλίκ και δύο λεπτά αργότερα, ο Γκεσάν σκόραρε για τη Ναντ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ του Μοχάμεντ στην αρχή τη φάσης.

Οι Γάλλοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βγει από την περιοχή του. Το «συγκρότημα» του Κάρλος Κορμπεράν συνέχισε να δίνει δικαιώματα στα «καναρίνια» και αυτά το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης, σε μία φάση που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από τους «ερυθρόλευκους».

Συγκεκριμένα, στην αρχή της φάσης ο Αμπουμπακάρ Καμαρά δέχθηκε χτύπημα από αντίπαλο στο πρόσωπο, ο διαιτητής δεν σταμάτησε τη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν και από τη σέντρα που βγήκε από τα δεξιά, ο Γκεσάν με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Τόμας Βατσλίκ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.