Europa League: Νίκησε και ελπίζει η Σέλτικ (video)

Η Σέλτικ επικράτησε 2-0 της Φερεντσβάρος, για την 3η αγωνιστική του Europa League.

Την πρώτη της νίκη στον 7ο όμιλο του Europa League πέτυχε απόψε στη Γλασκώβη η Σέλτικ, η οποία επικράτησε με 2-0 της ουραγού και χωρίς βαθμό μετά από 3 ματς, Φερεντσβάρος.

Το γκολ του Ιάπωνα επιθετικού Κιόγκο Φουρουχάσι, λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα στο «Σέλτικ Παρκ» και αυτό του Σκωτσέζου μέσου Ντέιβιντ Τέρνμπουλ στο 82ο λεπτό, έκριναν την εναρκτήρια αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης, με τους «καθολικούς» να μένουν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι δύο Έλληνες της Σέλτικ, Βασίλης Μπάρκας και Γιώργος Γιακουμάκης βρέθηκαν στον πάγκο, με τον δεύτερο να περνά αλλαγή στο 71ο λεπτό αντί του Αμπάντα. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 62΄ με τον ΜακΓκρέγκορ, ο οποίος νικήθηκε από τον γκολκίπερ των Μαγυάρων Ντένες Ντίμπουζ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)