Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ρόμα 6-2: Δεν έχει ταβάνι με τέτοιον Καβάνι! (videos)

Μια απολαυστική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γύρισε από το 1-2 του ημιχρόνου, διέλυψε με 6-2 τη Ρόμα στο «Ολντ Τράφορντ» και βρίσκεται με το... ενάμισι πόδι στον τελικό του Europa League στο Γκντανσκ.

Με τους Έντισον Καβάνι (2 γκολ και μία ασίστ) και Μπρούνο Φερνάντες (δύο γκολ και δύο ασίστ) σε τρομακτική κατάσταση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε με 6-2 τη Ρόμα στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό στο «Όλντ Τράφορντ» και βρίσκεται σχεδόν και με τα δύο πόδια στον τελικό του Europa League (26/05, Γκντανσκ).

Μπορεί η Γιουνάιτεντ να δέχτηκε για πρώτη φορά μετά από εννέα χρόνια και συγκεκριμένα ύστερα από 17 ματς στην έδρα της περισσότερο από ένα γκολ στο Europa League (την τελευταία φορά που συνέβη αυτό ήταν το 2012 στην ήττα με 2-3 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο) και να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 στο ημίχρονο, ωστόσο, με τα «υπερ-όπλα» Καβάνι και Φερνάντες «απάντησε» με 5 γκολ στο δεύτερο 45λεπτο και με το εμφατικό 6-2 ουσιαστικά έκλεισε θέση στον τελικό.

Οι «Ρωμαίοι» μπορεί να πέτυχαν δύο γκολ στο «Θέατρο των Ονείρων» (σ.σ. το έχουν κάνει στα 6 από τα 7 ματς που έδωσαν έως τώρα στη διοργάνωση), αλλά δεν βρήκαν τη λύση να σταματήσουν τον Ουρουγουανό στράικερ και τον Πορτογάλο μέσο, που έκαναν «πάρτι» στην επανάληψη σκοράροντας από δύο φορές ο καθένας.

Η ομάδα της «αιώνιας πόλης» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9΄, «απάντησε» με δύο γκολ μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και μπήκε με προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια, πριν γνωρίσει τη συντριβή.

Η ατυχία για τους Ρωμαίους είναι πως χρειάστηκαν να κάνουν τρεις αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο και έτσι δεν είχαν το δικαίωμα για άλλη αλλαγή στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν νέα συντριβή, μετά το 7-1 στο ίδιο γήπεδο το 2007!