ΑΕΚ: Ήττα με... αποβολή και κόσμο στο τελευταίο φιλικό για τη Σεντ Γκάλεν (photos)

Με ήττα ολοκλήρωσε την περίοδο προετοιμασίας της η Σεντ Γκάλεν, την οποία θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Η ελβετική ομάδα ηττήθηκε με 1-3 από την Τουρκγκουτσού Μονάχου, η οποία τη σεζόν που ξεκινά θα αγωνιστεί ως «νεοφώτιστη» στην τρίτη κατηγορία της Γερμανίας. Η αντίπαλος της ΑΕΚ έπαιξε για σχεδόν μια ώρα με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Μίρο Μαχάιμ στο 39ο λεπτό του φιλικού.

Ο Κβάντβο Ντουά που μπήκε ως αλλαγή ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 1-1 για τη Σεντ Γκάλεν αλλά ο Φουρκάν Κίρτσιτσεκ με δύο τέρματα έδωσε τη νίκη στη γερμανική ομάδα.

Το ντεμπούτο του με τους «πράσινους» έκανε και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα Ελί Γιουάν, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Αξίζει να αναφέρουμε ότι το ματς που διεξήχθη στο «kybunpark» παρακολούθησαν 1000 φίλαθλοι…

Τα γκολ: 32’ Σλίσκοβιτς 0-1, 51’ Ντουά 1-1, 60’ Κίρτσιτσεκ 1-2, 62’ Κίτσιτσεκ 1-3.

Η σύνθεση της Σεντ Γκάλεν: Ζίγκι, Κράουτσι, Στεργίου (80’ Νούχου), Λετάρντ (69’ Αγιέτι), Μαχάιμ, Γκέρτλερ (43’ Τραορέ), Κιντίγια, Στίλχαρτ, Καμπέρι (46’ Γιουάν), Ριμπέιρο (63’ Στάουμπλι), Γκιγεμενό (46’ Ντουά).

Ολυμπιακός: Ο Τόμας Ουόκαπ αναδείχθηκε αμυντικός της χρονιάς στη Euroleague
Κιλιάν Εμπαπέ: Το «τρελό» ποσό που γλιτώνει η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά την αποχώρησή του