Τσέλσι-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-3 (πεν): «Κέρβερος» Κέπα και αγγλικός «εμφύλιος» στο Μπακού

Ο Κέπα «κατέβασε» τα «ρολά» και η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 4-3 στα πέναλτι (1-1 κ.α. και παράταση) κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και οι «μπλε» πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Europa League στο Μπακού στις 29 Μαΐου.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό όταν ο Λόφτους Τσικ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Αζάρ και βγήκε απέναντι από τον Τραπ κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και στην πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή η Άιντραχτ έκανε το 1-1. Ο Γιόβιτς έπαιξε το 1-2 με τον Γκατσίνοβιτς βγήκε απέναντι από τον Κέπα και με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Μέχρι το τέλος και τόσο της κανονικής διάρκειας όσο και της παράτασης δεν άλλαξε κάτι και έτσι οδηγηθήκαμε στη διαδικασία των πέναλτι.