10ος όμιλος: Πέρασε κορυφή η Ντιναμό

Τον πρώτο… λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League απέκτησε η Ντιναμό Κιέβου, η οποία επικράτησε 2-0 της Άαλμποργκ.

Η ομάδα της Ουκρανίας έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 69ο λεπτό ελέω της αποβολής του Ντράγκοβιτς, ωστόσο, στο 70’ ο Βίντα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις, ο Γκούσεφ, «κλείδωσε» το «τρίποντο», διαμορφώνοντας το 2-0.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Σοφκόφσκι, Ντνανίλο Σίβα, Βίντα, Ντράγκοβιτς, Κασερίντι, Σίντορτσουκ (77' Βελόσο), Ριμπάλκα, Μπελχαντά, Λενς (72' Μπουρντά), Γιαρμολένκο (84' Γκούσεφ), Κράβετς.

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ: Λάρσεν, Πέτερσεν, Γκορτέρ, Θελάντερ, Ενέβολντεν (66' Ογκιστίνουσεν), Ρίσγκαρντ, Βιρτζ (83' Άλμαν), Τόμσεν, Μπρουν (83' Φρεντέρικσεν), Ελένιους, Ντάλεσγκααρντ.

Σώθηκε στο τέλος η Στεάουα

Το βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Ρίο Άβε στην Πορτογαλία η Στεάουα Βουκουρεστίου και έμεινε σε… τροχιά πρόκρισης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον Ντιέγκο Λόπες, αλλά στο 61’ ο Κεσερού με γυριστό σουτ έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Στο 77’ ο Ντιέγκο Λόπες με εύστοχο πέναλτι διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ρίο Άβε, αλλά στο 94’ ο Φιλίπ «έγραψε» το 2-2. Οι Ίβηρες δύο λεπτά νωρίτερα είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πρινς.

ΡΙΟ ΑΒΕ: Έντερσον, Πρινς, Πίντο, Λόπες, Μαρσέλο, Ταραντίνι, Ντ.Λόπες (80' Βίλας Μπόας), Βακασό, Ούκρα, Ντελ Βάλε (59' Μπρεσάν), Εσμαέλ Γκονσάλβες (68' Χασάν).

ΣΤΕΑΟΥΑ: Αρλάουσκις, Σζουκάλα, Παπ, Βαρέλα, Τσιπτσίου, Φίλιπ, Τανάσε, Πρεπελίτα, Σανμαρτεάν, Πόπα (75' Μπουρκεάνου), Κεσερού.

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι