EURO 2016: «Ξύπνησε» (3-1) στο β’ μέρος η Φινλανδία (video)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος η Φιλανδία επικράτησε 3-1 εκτός έδρας των Νήσων Φερόε στο τρίτο αποψινό ματς του ΣΤ’ ομίλου στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική Ελλάδας.

Οι …ψαράδες ήταν αυτοί που κατάφεραν να φθάσουν πρώτοι στο γκολ με τον Χολστ τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους. Οι Φιλανδοί κατάφεραν να αντιδράσουν και έφθασαν στο 53’ στην ισοφάριση με τον Ρίσκι. Και ήταν ο ίδιος παίκτης αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους Φιλανδούς 12 λεπτά πριν από το φινάλε.

Και οι βάσεις της νίκης των φιλοξενούμενων έγιναν ακλόνητες τέσσερα λεπτά αργότερα με το γκολ του Ερεμένκο.

ΝΗΣΟΙ ΦΕΡΟΕ: Νίελσεν, Νάες, Ντάβιντσεν, Φερόε, Χάνσον, Μπεντζάμινσεν, Γιάκομπσεν (55’ Μπάλντβινσον), Σόρενσεν (76’ Γιόνσον), Χολστ, Κλέτσκαρντ (46’ Έντμουνσον)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Μαενπαέαε, Μοισάντερ, Τοΐβιο, Αρκίνουο, Ουρόνεν (75’ Μάρκανεν), Ερεμένκο, Χετεμάι, Σπαρβ, Ρινγκ, Χαεμαελάινεν, Πούκι (88’ Πογιανπάλο)

Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα